U mbyt më 5 prill në lumin Fan të Mirditës teksa u përpoq të merrte topin, gjendet trupi i pajetë 10-vjeçarit

MIRDITË- Trupi i pajetë i 10-vjeçarit që u mbyt në lumin Fan të Mirditës është gjetur ditën e sotme. Trupi i vogëlushit u pikas nga polumabrët te diga e Hecit të Repsit, aty ku ishin përqendruar kërkimet prej tre ditësh. Trupi u gjet në thellësinë 7 metra, disa kilometra nga vendi ku është mbytur.

Polumbarët e Vlorës dhe Shkodrës, bënë të mundur nxjerrjen e trupit të fëmijës i cili u dërgua në morgun e spitalit të Mirditës, e pas ekspertizës mjeko-ligjore do të tërhiqet nga familjaret për t’i dhënë lamtumirën e fundit.

10-vjeçari Sevastian Laska, më 5 prill u përpi nga rrjedha e lumit Fan të Mirditës, teksa tentoi të merrte topin i cili i ra në ujë ndërsa po luante luante bashkë me të vëllanë dhe bashkëmoshtarët. Në një moment topi ju ka rënë në lum dhe 10-vjeçari është hedhur për ta kapur. Ngjarja rrezikoi të merrte përmasa dhe më tragjike, pasi në tentativë për t’i ardhur në ndihmë vogëlushit rrezikoi jetën edhe vëllai i tij 3 vite më i madh.

Kërkimet për trupin e pajetë të 10-vjeçarit kishin nisur prej 12 ditësh, nga momenti kur ndodhi ngjarja tragjike.

10-vjeçari Sevastian Laska

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Mario: 18/04/2022 07:21

  I lehte dheu. Zot merre afer vetes.

  Përgjigju
 • Furrxhiu: 17/04/2022 23:14

  Dhimbje e pakrahasueshme, derrmuese per prinderit. Sevastian, u prefsh ne paqe!

  Përgjigju
 • LORA: 17/04/2022 15:19

  Dhimbje e madhe per humbjen e jetes se djaloshit Sevastian Laska. Ishte aksident fatal per te dhe familjen e tij. Ngushellim Prinderve.

  Përgjigju
 • Prind: 17/04/2022 13:39

  Engjëll i vogël, u prehsh në paqe! Dhimbje e madhe. Ngushëllime familjes.

  Përgjigju
 • Rrapi: 17/04/2022 12:52

  Te prehesh ne paqe vogelush ngushellime familjes o zot...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’