U ngritët papritur dhe ju morën mendtë? Me shumë gjasa rrezikoheni nga kjo sëmundje serioze

U ngritët papritur dhe ju morën mendtë? Me shumë gjasa rrezikoheni nga kjo sëmundje serioze

Foto ilustruese

A ju ka ndodhur ndonjëherë që kur ngriheni nga pozicioni që keni qenë, ulur ose shtrirë dhe ju janë marrë mend? Epo kjo gjë duhet marrë shumë seriozisht.

Kjo quhet hipotensioni ortostatik dhe ndodh kur presioni i gjakut i një personi bie ndjeshëm dhe mund të tregojë një rrezik të shtuar të demencës në të ardhmen.

Studimi përfshinte 2,131 njerëz me një moshë mesatare 73 vjeç dhe pa histori mjekësore të demencës. Matjet e presionit të gjakut janë marrë në fillim të studimit dhe pas një, tre dhe pesë vjetësh. Në total, 15% e kampionit paraqitën hipotension ortostatik.

Kur studiuesit morën parasysh faktorë të tjerë që mund të rrisin shanset për demencë, ishin diabeti , pirja e duhanit dhe konsumimi i alkooli.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Kurti po mbjell frymën antiamerikane në Kosovë, Vuçiç po shpëton prej tij nga skandalet e brendshme! Të dy mbajnë njëri-tjetrin

Mero Baze: Kurti po mbjell frymën antiamerikane në Kosovë, Vuçiç po shpëton prej tij nga skandalet e brendshme! Të dy mbajnë njëri-tjetrin