U fut nga Shqipëria, bllokohet kamioni me 300 kg kanabis në doganën e Malit të Zi, kapen babë e bir! 180 pako mes dërrasave, Report Tv siguron foto

U fut nga Shqipëria, bllokohet kamioni me 300 kg kanabis në doganën e Malit të Zi, kapen babë e bir! 180 pako mes dërrasave, Report Tv siguron foto

Droga e gjetur në kamion

Babë e bir nga Durrësi kanë tentuar të kalojnë rreth 300 kg kanabis me kamionin e tyre në pikën kufitare të Bozhajt në Mal të Zi.

Gjatë kontrollit të kamionit të ngarkuar me dërrasa dhe me paleta që kishin destinacion Austrinë, autoritetet doganore të Malit të Zi, kanë gjetur 180 pako me kanabis. 

Si pasojë, kanë arrestuar babë e bir, i pari shoqërues, ndërsa tjetri shofer i kamionit tip “Renault”. Nuk dihet burimi i lëndës narkotike, ndërkohë që autoritetet kanë nisur hetimin për bashkëpunëtorët e tyre. 

"Strukturat për Hetimin e Narkotikëve, në Departamentin e Policisë Kriminale, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shteti, në bashkëpunim me policinë Malazeze janë duke hetuar një rast të trafikimit të një sasie rreth 300 kilogramë lëndë narkotike cannabis sativa, nga Shqipëria në Malin e Zi. Policitë e dy vendeve, kanë intensifikuar veprimet e thelluara hetimore për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të këtij rasti. Gjatë natës, në doganën e Malit të Zi, si rezultat i inteligjencës policore dhe kontrollit të detajuar nga autoritetet doganore të Malit të Zi, është  bllokuar një kamion tip “Renault”, i drejtuar nga shtetasi K. O. që shoqërohej nga babai i tij, shtetasi I. O., të dy banues në Durrës. Gjatë kontrollit në kamionin e ngarkuar me dërrasa dhe me paleta, që kishin destinacion Austrinë, autoritetet doganore të Malit të Zi, gjatë kontrollit të detajuar, kanë gjetur një sasi rreth 300 kg lëndë narkotike cannabis sativa", njofton policia.

Droga është zbuluar nga doganierët në bashkëpunim me kolegët e Drejtorisë së Policisë, mësohet për “Vijesti”.

Mediet malazeve raportojnë se droga është zbuluar nga doganierët në bashkëpunim me kolegët e Drejtorisë së Policisë. Nga këqyrja e kamionit rezultoi se në droga ishte e fshehur në paletat e drurit. Për operacionin reagoi edhe kryeministri malazez Dritan Abazoviç i cili vlerësoi punën e policisë dhe tha se droga u zbulua pas ndalimit të kamionit për kontroll mbi bazën e analizës së riskut.

Referuar këtij rasti ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka kërkuar hetim të të gjithë rrugëtimit të kamionit me drogë që nga momenti i kultivimit apo hyrjes në territorin e vendit tonë.

"Gjithashtu, nisur nga rastet e kapjes së lëndës narkotike në pikat e kalimit kufitar, Agjensia e Mbikqyrjes Policore dhe Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë duhet të hetojnë plotësisht gjithë rrugëtimin që nga momenti i kultivimit apo hyrjes në territorin e vendit tonë, për të nxjerrë përgjegjësinë e atyre drejtorëve, shefave apo kontrollorëve policie që nuk e kanë bërë detyrën", tha Balla.

Kontrollet për ndalimin e prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike në vendin tonë kanë vijaur gjatë ditëve të fundit. Gjatë operacionit “Tempulli” ranë në pranga 233 persona që shisnin drogë pranë shkollave.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:50
Autoritetet e Malit të Zi: Si u zbuluan 300 kg kanabis në doganën e Bozhajt

1694955395_5517271upc2ls.jpg

"Vijesti" ka dhënë detaje për rreth gjysmë ton drogë që është sekuestruar në pikën kufitare të Bozhajt ne kufirin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi. Droga u gjet gjatë kontrollit të kamionit të mallrave me targa shqiptare, e cila kishte hyrë nga territori i Shqipërisë. Droga u zbulua nga doganierët në bashkëpunim me kolegët e Drejtorisë së Policisë, mësohet për “Vijesti”.

“Treguesit e rrezikut dhe alarmi i shfaqur në sistemin e brendshëm doganor kanë rezultuar sjellë këputjen e zinxhirit të kontrabandës nga Shqipëria drejt Bashkimit Europian. Veprimi i sekuestrimit është nisur në bazë të autorizimit dhe analizës doganore të kryer të të dhënave të inteligjencës të Sektorit për Siguri dhe Kontroll Doganor,” bënë të ditur në një njoftim autoritetet malazeze.

Ora 14:19
300 kg kanabis nga Shqipëria, u kapën në doganën e Malit të Zi, Abazoviç: Krenar për punën e autoriteteve

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç ka reaguar për sekuestrimin e 300 kg kanabis në doganën malazeze gjatë kontrollit në kamionin me paleta druri që u fut nga Shqipëria. Ai shkruan se krenohet me rezultatet e drejtorisë së doganave dhe të policisë.

Zyrtarët e Drejtorisë Doganave, mëngjesin e sotëm kanë gjetur një sasi të madhe droge në hapësirën e ngarkesave. Ngarkesa e lartpërmendur është siguruar me vulë doganore, por zyrtarët e UPC-së, përmes analizës së rrezikut dhe punës së inteligjencës, e veçoi për inspektim dhe bëri një vepër që meriton të gjitha lavdërimet”, tha ai.

Ora 13:36
Report Tv siguron foto brenda kamionit me 300 kg kanabis, si ishin fshehur pakot mes paletave të drurit

 

Report Tv ka siguruar pamje të kamionit të bllokuar në doganë e Malit të Zi ku u jgetën 300 kilogramë kanabis të fshehura mes dërrasave dhe paletave që kishin destinacion Austrinë. Siç shihet nga foto droga ishte e ndarë në pako dhe e future mes paletave.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Durrsaku: 17/09/2023 20:18

  Ke te drejt po vendos klanin e vet kudo ky i fuqishmi i departamentit kufirit po ky Balla per cfar e mban ku aty e kte e vendosi gledisi. Nese Balla nuk e leviz kte do te thot se po behet pjes e lojes

  Përgjigju
  • alfonsiii madherishem: 17/09/2023 23:27

   kush eshte ky or durrsaki thuaja emnin pse ke frik, ai esht njishi policis kufitare, ma i dituni, ma i miri , ma i sakti nga ju te gjith ene menohuni mir para se te flisni per ate se smunet as balla e as vet rama me e heq se ska tjteter

 • Kujtim: 17/09/2023 18:26

  Zoti Balla! Pastroje rrenjesisht ate Dogan se jane mykur qe 30vjet! Rreforma ne polici i nxjerr keto bark derra nga sistemi me ç'fare kane vjedhur.

  Përgjigju
 • Scutari: 17/09/2023 16:23

  Nëse Abazoviç krenohet, po ky i yni çfarë duhet të bëjë?!

  Përgjigju
 • Xxxx: 17/09/2023 14:03

  Na vjen turp qe kemi mbaruar shkollen dikur kur ishte vertet shkolle dhe jo si sot ,na vjen turp qe t'u bejme moral femijve,na vjen turp qe jemi buxhetor dhe s jemi te pasur,na vjen turp qe nuk merremi me droge.O zot si eshte katandisur ky vend.Turp te jesh intelektual

  Përgjigju
 • Durrsaku: 17/09/2023 12:57

  Lajmin e ben Drejtori Departamentit po e verteta eshte qe ate e ka.kapur Mali i Zi dhe pol kufitare ska patur as dijeni jo me bashkpunim. Po shefin e stacionit se leviz dot ky Drejtor i famshem . Pse do lihej ta kalonte kufirin tone e ta kapte Mali i zi sa qesharak behen

  Përgjigju
  • Polic #: 17/09/2023 18:48

   Shefin e ka vene vete ai, ka kohë që nuk e ha më thatë....

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?



×

Lajmi i fundit

Identifikim me fytyrë për personat që shikojnë faqe pornografike, propozimi i Mbretërisë së Bashkuar

Identifikim me fytyrë për personat që shikojnë faqe pornografike, propozimi i Mbretërisë së Bashkuar