U përplas nga ambulanca në Kakavijë/ Mësuesja dedikim prekës për 10-vjeçarin, zbulon detajin e dhimbshëm

U përplas nga ambulanca në Kakavijë/ Mësuesja dedikim prekës për 10-vjeçarin, zbulon detajin e dhimbshëm

Mësuesja e Samuel Ndojit, 10-vjeçari i cili u përplas për vdekje nga ambulanca në Kakavijë, teksa po priste në radhë për të kaluar kufirin drejt Greqi, i ka bërë një dedikim prekës të voglit. Ajo ka zbuluar një detaj të dhimbshëm, ku ai pak ditë më parë kishte festuar ditëlindjen.

"10 vjeçari nga Kallmeti i Frang Bardhit, martir i Ditës së Shtegtarëve, në shtegtimin e tij drejt ëndrres së vrarë në Kakavijë

E trishtë Dita e Shtegtarëve për Lezhën dhe lezhjanet, pasi pikërisht në këtë ditë u "martirizua" në radhet e emigrantëve në Kakavjë, vogëlushi 10- vjeçar nga Kallemti i Lezhës. (Duke u kërkuar ndjesë familjarëve për përdorimin e fotove nga profilet e tyre sociale).

Ky është S.Nik Ndoj, i cili vetëm pak ditë më parë mbushi 10 vjeç, që së bashku me prindërit dhe vëllain po shtegtonin në Greqi, por ëndrra e tij u pre në mes si pasojë e një aksidenti të ndodhur pikërisht në radhet kilometrike të shtegtarëve të përvuajtuar në Kakavijë. Siç u mësua nga mediat që raportuan nga vendi i ngjarjes, ndarja tragjike nga jeta e këtij ëngjëlli, erdhi nga përplasja e një autoambulanca, mjet i cili ka mision për të shpëtuar jetë dhe jo për të marrë jetë.

Zemra e tij pushoi së rrahuri në këtë rrugë ku prindërit e tij dhe me mijra shqiptarë kanë shtegtuar në këto 30 vite në kërkim të ëndrres së tyre të vrarë. Kjo tragjedi jo vetëm për familjen, por edhe për ne të gjithë është e papërballueshme në një kohë të tillë, kur jemi "të vrarë" psikologjikisht dhe nga pandemia, pasi të ndodhur në "udhëkryq", nuk e dimë se nga vdekja po na vjen.

Data shënon 15 gusht dhe Lezha e Besëlidhjes që në vitin 2006 e ka pagëzuar me emrin “Dita e Shtegtarëve”. Një ditë simbol në respekt të emigrantëve,të gjithë atyre qytetarëve, familjarëve, të rinjve e të rejave, të cilët sakrifikuan jetën dhe rininë e tyre duke lënë vatrat dhe familjet në kërkim të një ëndrre të re.

Që në vitin 2006 është vendosur në qender të qytetit , obelisku i shtegtarëve, mbi të cilin është gdhendur një mesazh kuptimplotë “Mirënjohje, respekt dhe dashuri ndaj atyre që shtegtuan me vdekjen në kërkim të ëndrrës së vrarë të një kombi”. Vogëlushit kallmetor gjatë shtegtimit me familjen e tij, ëndrrat ju prenë në mes pikërisht në këtë 15 gusht 2020 ku me mijra emigrantë po përballen me radhët e gjata në Kakavijë. SAMUEL, u prehsh në paqe! Shën Eufemija e Kallmetit të ndriçoftë shtegtimin tënd në rrugen e Parajses", shkruan ajo.


Lajmi kryesor:

FOTO/ Kush është 10-vjeçari që u përplas për vdekje nga ambulanca në Kakavijë kur po priste në radhë! Kishte ardhur me pushime, pak ditë më parë festoi ditëlindjen (VIDEO)


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK

Hetimet për privatizimin e pronave ushtarake, Meçollari paraqitet sërish në SPAK