U dogj gjatë shpërthimit në flakë të pusit të naftës në Ballsh, punëtori ndërron jetë pas 27 ditësh në spital

U dogj gjatë shpërthimit në flakë të pusit të naftës në Ballsh, punëtori ndërron jetë pas 27 ditësh në spital

51 vjeçari Viktor Ballaj

Humb jetën pas 27 ditësh në spital 51 vjeçari Viktor Ballaj, punëtor i kompanisë private të naftës 'Anio Oil', në Ballsh. 51 vjeçari me pozicion operator i prodhimit nuk i mbijetoi dot plagëve të marra nga djegia që ju shkaktua nga marrja flakë e një tubacioni në dekantimin e naftës, pavarësisht përpjekjeve të mjekeve. 

Ballaj ishte i vetëm në momentin e ngjarjes dhe iu dogj 40% e trupit. Ngjarja e rëndë ndodhi mëngjesin e 3 majit 2021 në vendin e quajtur Qafa e Kashit ku operon firma e naftës. Për këtë ngjarje u arrestua shefi i sigurimit teknik i kësaj kompanie, Erion Alushaj 40 vjeç për të cilin Gjykata e Fierit e ka bë detyrim paraqitje. Alushaj ishte shef pranë sektorit të dekantimit në kompaninë e naftës, njeherësh pergjegjes edhe për punetorin që mbeti i djegur e tashme humbi jetën. Alushaj u akuzua për veprën penale shkelja e rregullave te mbrojtjes në punë pasi nuk kishte marrë masa për sigurinë teknike.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Me foton e Mahsa Aminit në duar protestoi kundër presidentit iranian, ambasadori izraelit: Nuk do të pranoj hipokrizinë e OKB-së

VIDEO/ Me foton e Mahsa Aminit në duar protestoi kundër presidentit iranian, ambasadori izraelit: Nuk do të pranoj hipokrizinë e OKB-së