Ukraina akuzon SHBA-në se po dëmton ekonominë duke nxitur panik për luftën

Ukraina akuzon SHBA-në se po dëmton ekonominë duke nxitur panik për luftën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se vendit i duhen deri në 5 miliardë dollarë për të stabilizuar ekonominë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy kritikoi SHBA-në, duke thënë se po dëmton ekonominë e vendit të tij duke nxitur në mënyrë të panevojshme panik se Rusia mund të planifikojë një pushtim. Rusia ka grumbulluar mbi 100,000 trupa, së bashku me tanke dhe armatime të rënda, përgjatë kufirit, duke mohuar çdo plan për një pushtim. Zelenskiy tha të premten se vetëm imazhet satelitore ishin të pamjaftueshme për të vlerësuar shkallën e ngritjes ushtarake dhe situata nuk është përshkallëzuar.

“Ne i jemi mirënjohës SHBA-së për mbështetjen për pavarësinë dhe integritetin tonë territorial”, tha Zelenskiy për mediat e huaja të premten në kryeqytetin Kiev. “Por unë jam presidenti i Ukrainës, jam këtu dhe di më shumë detaje dhe kam njohuri më të thella se çdo president tjetër”.

Vërejtjet e tij vijnë mes paralajmërimeve gjithnjë e më të forta të SHBA-së për planet e Rusisë dhe rezistencës së vazhdueshme ndaj parashikimeve të tilla nga Zelenskiy dhe zyrtarë të tjerë ukrainas të vendosur për të qetësuar kombin dhe tregjet e tyre. Çështja u ngrit sërish të enjten mbrëma, kur presidenti amerikan Joe Biden mbajti një telefonatë me Zelenskiy. Sipas zëdhënëses së Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Emily Horne, Biden i tha Zelenskiy "se ekziston një mundësi e veçantë që rusët mund të pushtojnë Ukrainën në shkurt".

“Nuk po them se përshkallëzimi nuk mund të ndodhë”, tha Zelenskiy të premten. “Ne e kemi thënë këtë për tetë vjet tashmë dhe një pjesë e territoreve tona janë tashmë të pushtuara”.

Zelenskiy e ka kritikuar Bidenin edhe më parë, pasi presidenti amerikan tha në fillim të këtij muaji se ai pret që Rusia "të lëvizë" ndaj fqinjit të saj dhe se SHBA dhe aleatët e saj ende nuk kanë rënë dakord se si ta mbajnë Moskën përgjegjëse për "një inkursion të vogël".

“Ne duam t'u kujtojmë fuqive të mëdha se nuk ka inkursione të vogla dhe kombe të vogla. Ashtu siç nuk ka viktima të vogla dhe pikëllim të vogël nga humbja e njerëzve të dashur”, u përgjigj Zelenskiy në një postim në Twitter.

Tërheqja e Ambasadës

Në një tjetër shenjë tensionesh, zyrtarët ukrainas gjithashtu kanë kundërshtuar që SHBA-ja të këshillojë familjet e punonjësve të ambasadës në Ukrainë që të largohen nga vendi. Të premten, Zelenskiy e quajti atë “një gabim, hapa të gabuar të reagimit të tepërt që nuk na ndihmojnë. Nuk është Titaniku këtu.” Leximi në Shtëpinë e Bardhë të telefonatës Biden-Zelenskiy tha se presidenti amerikan "e bëri të qartë se pavarësisht largimit të anëtarëve të familjes amerikane të personelit të ambasadës, Ambasada e SHBA në Kiev mbetet e hapur dhe plotësisht funksionale".

Ndihma ekonomike për Ukrainën po bëhet gjithashtu një çështje gjithnjë e më urgjente. Ukraina ka nevojë për 5 miliardë dollarë për të stabilizuar ekonominë, tha Zelenskiy. Hyrvnia ka rënë 8.4% kundrejt dollarit, një nga performuesit më të keq në mbarë botën, që nga nëntori kur Rusia grumbulloi përsëri trupa në kufi. Shtëpia e Bardhë tha se në thirrjen e tyre, Biden i tha Zelenskiy se SHBA-ja “po eksploron mbështetje shtesë makroekonomike për të ndihmuar ekonominë e Ukrainës”.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Fier/ Zjarri përfshin banesën e 71-vjeçares, shkak dyshohet soba e druve

Fier/ Zjarri përfshin banesën e 71-vjeçares, shkak dyshohet soba e druve