Ukraina njofton se ka rrëzuar 17 dronë rus

Ukraina njofton se ka rrëzuar 17 dronë rus

Foto ilustruese

Ushtria e Ukrainës njoftoi të hënën se ka rrëzuar 17 dronë dhe një raketë ruse të telekomanduar të Rusisë që u përdorën në sulmet gjatë natës që kishin si objektiv një sërë rajonesh ukrainase.

Forcat e mbrojtjes ajore të Ukrainës thanë se në total Rusia lëshoi 24 dronë. Të 17 dronët që u interceptuan u shkatërruarn mbi rajonet Odesa, Mykolaiv, Kirovohrad, Khmelnytskyi dhe Zhytomyr, njoftuan autoritetet.

Oleh Kiper, guvernatori i Odesës tha se 4 dronë u shkatërruan në jug të rajonit, por sulmi kishte dëmtuar instraftrukturën e transportit dhe një pikë karburanti.

Sulmi më i fundit nga Rusia u krye disa orë pasi Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy vuri në dukje nevojën që aleatët të gjejnë vullnetin e përbashkët politik dhe të furnizojnë Ukrainën me sisteme të mbrojtjes ajrore, shkruan Zëri i Amerikës.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

1 milion dollarë, shitet peceta e përdorur nga Barcelona për të nënshkruar me Lionel Messin

1 milion dollarë, shitet peceta e përdorur nga Barcelona për të nënshkruar me Lionel Messin