Ukrainë/ shkatërrohet termocentrali pranë kryeqytetit

Ukrainë/ shkatërrohet termocentrali pranë kryeqytetit

Termocentrali Trypilska , në rrethin e Kievit, u shkatërrua plotësisht nga sulmet ruse.

 Këtë e deklaroi Interfax Ukraine, duke cituar një zyrtar të lartë të Termocentralit, rapoton Sky News.

Para shkatërrimit të këtij termocentrali, sulmi në rajonin verilindor të Kharkivit ka lënë 200,000 njerëz pa energji elektrike. Ky njoftim erdhi nga operatori i rrjetit kombëtar të Ukrainës Ukrenergo, i cili tha se në pesë rajone u dëmtuan nënstacionet dhe gjeneratorët e energjisë elektrike.

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Sulm masiv ajror nga Kharkivi në Kiev, u lëshuan 80 raketa e dronë për 5 orë


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

FT: Serbia do t’i jap leje kompanisë Rio Tinto për hapjen e minierës së litiumit

FT: Serbia do t’i jap leje kompanisë Rio Tinto për hapjen e minierës së litiumit