Ulet numri i infektimeve nga COVID-19 në Greqi/ 671 raste të reja dhe 25 viktima në 24 orët e fundit

Ulet numri i infektimeve nga COVID-19 në Greqi/ 671 raste të reja dhe 25 viktima në 24 orët e fundit

Foto ilustruese

GREQIA- Në Greqi në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 671 persona dhe kanë humbur jetën 27.

Në raport me ditën e djeshme numri i infektimeve ka pësuar një rënie, pasi dje ishin 866, ndërkohë që edhe numri i personave që kanë humbur jetën është ulur pasi janë regjistruar 2 viktima më pak.

Numri i pacientëve të cilët janë shëruar nga virusi është 340.

Numri total i infektimeve ka shkuar 146688, ndërkohë që numri i viktimave është 5.354 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë edhe përditësimet e ditës së sotme.

Ditën e sotme, në mediat greke ka qarkulluar edhe letra që i ka drejtuar kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, Këshillit të Evropës për krijimin e një certifikate e cila do të përdoret si mjet prove për vaksinimin me qëllim qarkullimin më të lehtë brenda BE-së.

Vaksinimi në Greqi ka nisur më datë 27 dhjetor, ku janë marrë dozat e para të vaksinës Pfizer.

Pas miratimit nga Agjencia Evropiane e Barnave të vaksinës Moderna, në Greqi ditëve sotme kanë mbërritur 8 mijë dozat e para të saj dhe pritet të vijnë të tjera.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Vidhte llogaritë në facebook të shqiptarëve në Kosovë dhe u mori të afërmve mbi 100 mijë euro, arrestohet 28-vjeçari

Tiranë/ Vidhte llogaritë në facebook të shqiptarëve në Kosovë dhe u mori të afërmve mbi 100 mijë euro, arrestohet 28-vjeçari