POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

'Unaza e Re'/ Banorët protestë në ditën e 32-të, i pranishëm edhe Basha: S'do ndalim rezistencën

TIRANE - Banorët e "Astirit" të ndihmuar edhe ga opozita bllokuan edhe sot në mbrëmje qarkullimin e automjeteve në segmentin nga "Pallati me Shigjeta deri te Dogana", duke protestuar kundër projektit të zgjerimit të Unazës së Madhe. Pjesë e kësaj proteste u bë edhe kryetari i PD-së, Lulzim Basha krahas deputetëve të tjetër demokratë të cilët janë të përditshëm. Protesta ka sjellë bllokimin e qarkullimit të automjeteve në të dyja anët e rrugës duke paralizuar trafikun për rreth dy orë me radhë. 

Banorët e "Astirit" zhvilluan sot protestën e radhës kundër prishjes së ndërtimeve në kuadër të ndërtimit të Unazës së Madhe. Banorët pretendojnë se banesat e tyre janë në proces legalizimi dhe si rrjedhojë ata më parë kërkojnë shpronësimet. Por nga ana tjetër ALUIZNI ka përjashtuar nga procesi i legalizimit të gjitha ato objekte që janë ndërtuar pa leje mbi gjurmën e "Unazës së Madhe". 

Megjithatë, në protestën e sotme të "Astirit" ra në sy edhe prezenca e disa banorëve nga zonat e tjera të kryeqytetit si nga Paskuqani dhe Kamza, të cilët morën fjalën në tubim dhe u shprehën se kishin protestuar edhe për Teatrin Kombëtar.

Ora 18:59
Largohen banorët e Astirit, PD sjell te 'Unaza e Re' protestues nga Kamza e Paskuqani

Duket se banorët protestues te "Unaza e Re" po pakësohen çdo ditë e më shumë, çka ka bërë që organizatorët demokratë të sjellin simpatizantë të tyret nga zona të tjera të Tiranës, që s’kanë asnjë lidhje apo interes me prishjen e ndërtimeve pa leje në zonën e "Astirit". Këtë e pohojnë edhe vet pjesëmarrësit në këto tubime siç ishte rasti i një të moshuari i cili duke folur me megafon në këtë tubim u shpreh sot se “në fakt jam nga zona e Shallvareve, por kam qenë edhe te protesta e teatrit”. Por nuk kanë munguar edhe të ardhur nga zonat përreth Tiranës, si nga Kamza apo Paskuqani, të cilët gjithashtu protestojnë për “hallin” që ka zënë banorët e Astirit. “Unë nuk jam banorë i zonës, por kam ardhur nga Kamza të mbështesë banorët këtu”, tha një tjetër banor që foli në protestën e sotme. Gjithashtu, edhe vetë protesta organizohet nga PD. Një prej tyre është Astrit Xake, kryetari i PD-së për degën e Njësisë Nr.6, i cili ka qenë ndër personat më aktiv gjatë këtyre protestave jo vetëm në Unazë por edhe para parlamentit. 

Ora 18:38
Protesta e banorëve të 'Unazës së Re' në ditën e 32-të

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

1 / 19

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

2 / 19

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

3 / 19

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

4 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

5 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

6 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

7 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

8 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

9 / 19

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

10 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

11 / 19

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

12 / 19

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

13 / 19

Protesta e banorëve të 'Unazës së Re'

14 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

15 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

16 / 19
17 / 19
18 / 19

I pranishëm kryetari i PD, Lulzim Basha

19 / 19
Ora 17:26
Protesta te 'Unaza e Re', Basha: Do qëndrojmë këtu derisa të sprapsim të keqen

Kryetari i PD, Lulzim Basha iu ribashkua sot protestës së banorëve të "Astirit". Kreu demokrat tha se rezistenca te "Unaza e Re" deri në sprapsjen e asaj që ai e quajti megavjedhje. Ai akuzoi Ramën se ka kaluar vijën e kuqe dhe u ka hyrë në borxh shqiptarëve, ndërsa paralajmëroi se interesi i shumicës dhe interesi i këtyre banorëve do prevalojë mbi projektin që sipas tij parashikon grabitjen e 48 mln eurove për 2 km rrugë. Apeli i Bashës për banorët ishte që të qëndrojnë të bashkuar dhe t'i rezitojnë tendencës për përçarje. "Unaza ka treguar sesi mund të arrish të sprapsësh të keqen kur qëndron i bashkuar. Jam i frymëzuar nga qëndresa juaj dhe do vazhdojmë të qëndrojmë këtu për të sprapsur të keqen. Këtu po harxhohen 48 mln euro për 2 km, vjedhja më e madhe e regjistruar ndonjëherë në botë. Këtu nuk ka projekt zhvillimi, por projekt vjedhje për sarajet e Surrelit", tha Basha. 

l.q./r.k.
Komento

Komente

  • Sifi: 05/12/2018 18:57

    Protesta e sotme e qytetareve qe kane bdertuar pa leje , ka pergjegjes we i lejuan te ndertojne , ata qe i legalizuan duke ditur qe po ndertonin ne gjurmen e rruges dhe Aluizni i zotit Lame , qe nuk paditi personat pergjegjes . Nuk jane te gjithe pa leje , se ja dhe me " leje " ne te njejten zone , dhe ky eshte paradoksi . Toke xanun vetem ne demokraci ka degjuar Shqiperia

    Përgjigju