Unioni i Këshillit Studentor: Përgjysmoni tarifat, një sezon provimesh sjell mbingarkesë

Unioni i Këshillit Studentor: Përgjysmoni tarifat, një sezon provimesh sjell mbingarkesë

Unioni i Këshillit Studentor ka kritikuar disa nga vendimet e Ministres së Arsimit, Besa Shahini gjatë konferencës së sotme në lidhje me vendimet e arsimit të lartë.

Unioni i Këshillit Studentor thanë se me vendimet e Shahinit hidhet poshtë  autonomia e universiteteve dhe kjo është e nevojshme, pasi jo çdo universitet funksionon njësoj. Gjithashtu ata kërkojnë përgjysmimin të tarifave shkollore duke arsyetuar se nuk marrim shërbimin për të cilën paguajnë dhe se paga e luftës që iu jepet prindërve nuk mbulon dot tarifat e studimit.

Në lidhje me vendosjen e një sezoni provimesh ku do të jepen dhe ato të mbartura për ata që diplomohen, Unioni i Këshillit Studentor tha se kjo do të sjellë mbingarkesë provimesh dhe se shumica rrezikojnë vitit shkollor duke mos përmbushur numrin e caktuar të krediteve që duhet për të kaluar vitin akademik.

Në lidhje me vitet e tjera që nuk diplomohen këtë vit do të vijojnë mësimin online, Unioni i Këshillit Studentor shprehet se duhet që kjo mundësi t'u ofrohet të gjithë studentëve dhe atyre ne zona të thella pasi të gjithë u gjendet të papërgatitura nga kjo situatë në mungesë të internetit e mjeteve të nevojshme.

Ministrja Shahini tha ditën e sotme se vetëm ata që diplomohen do kthehen në auditorë gjatë muajit qershor, ndërsa provimet dhe riprovimet për studentët që do diplomohen do jepen në periudhën korrik-gusht. Sa për tarifat e studimit dhe bursat. Shahini tha se nuk do të preken përfitimet e studentëve nga “Pakti për Universitetin”, pra bursat dhe përgjysmimi i tarifave.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital

Sarandë/ Merr flakë një barake në fshatin Çukë, 57-vjeçari pëson djegie, në gjendje të rëndë në spital