POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Urdhri i Ardi Veliut: Nuk ka fonde! Ditë pushimi për orët shtesë në polici

Kryepolici Ardi Veliu i kërkon vartësve të tij të shmangin orët shtesë të punës në radhët e efektivëve të Policisë së Shtetit, kjo për faktin se fatura financiare për mbikohën e punës është e papërballueshme. Madje, në shkresën drejtuar vartësve me firmë të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit e cila mban datën 1 shkurt, thuhet se në buxhetin e Shtetit për vitin 2019, nuk përcaktohet në asnjë njësi fatura për orët shtesë.

Në këto kushte, kryepolici Veliu kërkon të mundohet të shmanget puna e punonjësve të policisë jashtë orarit. Po ashtu, ai kërkon që asnjë efektiv i policisë të mos kryejë punë shtesë nëse kjo detyrë jashtë orarit nuk shpërblehet me ditë pushimi. Vetëm në kushte të veçanta dhe specifike ku është i pamundur dhënia e ditëve të pushimit, atëherë të bëhet kompensim financiar.

Sipas shkresës së drejtorit të Policisë së Shtetit dërguar drejtorive vendore, për të gjitha rastet e orëve shtesë, grupet e veçanta të punës, duhet që brenda datës 20 të çdo muaji të shpallin listat për llogari të orëve shtesë në dy muajt paraardhës.

G.M./l.q./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Robshi: 12/02/2019 17:57

  E bejne kaq cunat per partine...Te bej ndonjeri llafe se kane vetingun para...

  Përgjigju
 • Tironsi: 12/02/2019 17:55

  TI NUK JEP LEKET POLICEVE QE E KANE RROGGEN 40.000 LEKE E RRIN NE SHI , DJELL , TFTOHT RRUGEVE... O I DEGJENERUAR PSE NUK UL RROGEN TENDE QE E KE 140.000 LEKE E RI NZYRE NE KONDICIONER..... ME CA TE DREJTE DEL TI MBI KODIN E PUNES ME I MBAJT LEKET CDO POLICI.... DHE MBI CDO VKM. KJO ESHTE ABUZIM ME DETYREN... TEJKALIM KOMPETENCASH... SANDER LESHI TFLASI ME KET ORDINER. SE POLICAT DO FILLOJN PRAP 1 PER SALEN E 5 PER LALEN.

  Përgjigju
 • Santa Quaranta: 12/02/2019 15:40

  Nuk ka polici ne bote qe nuk punon jashte orarit dhe qe nuk paguhet!! Kjo do te thote qe ju punoni jashte orarit por shteti nuk do ju paguaje!!

  Përgjigju