Ushqimet që duhet të hani për të parandaluar Alzheimerin

Ushqimet që duhet të hani për të parandaluar Alzheimerin

Foto ilustruese

Nuk është kurrë vonë për të bërë disa ndryshime të shëndetshme në dietën tuaj për të rritur shëndetin e trurit tuaj dhe për të parandaluar sëmundjen e Alzheimerit.

Në fakt, studimi i ri i Qendrës Mjekësore të Universitetit Rush në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tregon se ndjekja e dietës së shijshme MIND (Ndërhyrja mesdhetare për vonesë neurodegjenerative) mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes Alzheimer me 53 për qind!

Thjesht duhet të hani:

1.Dy racione me manaferra në javë! Ushqimi më i ëmbël që shpëton trurin! “Kërkimet tregojnë se luleshtrydhet, boronicat, mjedrat dhe manaferrat janë veçanërisht të pasura me antioksidantë të lidhur me shëndetin më të mirë të trurit”, thotë autorja kryesore e studimit Martha Clare Morris, Sc.D., e Institutit Rush për Plakjen e Shëndetshme.

2. Vaj ulliri dhe arra çdo ditë! Të dyja përmbajnë yndyrna të pangopura që ushqejnë trurin, dhe për shkak se ato yndyrna janë të mbushura, ato ndihmojnë në kontrollin e oreksit tuaj. Kjo, nga ana tjetër, zvogëlon gjasat që ju të ngarkoni me burime yndyre që dëmtojnë trurin, si gjalpi dhe mishi i kuq. Ngrënia e tre porcioneve me fibra dhe fasule të pasura me proteina çdo javë ka një efekt të ngjashëm.

3. Peshk një herë në javë! Dhe nuk duhet të jetë salmon! Arsyeja? Truri juaj është gati 60 për qind yndyrë dhe acidet yndyrore omega-3 të cilat përmban peshku ndihmojnë për të siguruar që yndyra e trurit tuaj të qëndrojnë e nivelin e duhur.

4. Në dietën MIND, ju mund të përfshini një gotë verë!

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë

Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë