Ushtria britanike fillon furnizimin me karburant në krizën e energjisë

Ushtria britanike të hënën filloi angazhimin e shoferëve të cisternave ushtarake për të dërguar benzinë në stacionet e karburantit, në një përpjekje për të zgjidhur krizën energjetike të vendit.

Personeli ushtarak britanik me uniforma lufte mbërriti në një rafineri BP për të ndihmuar në shpërndarjen e karburantit përballë mungesës akute të shoferëve të kamionëve, tha një reporter i Reuters.

Ditët e fundit, Britania e Madhe është prekur rëndë nga mungesa e karburantit, duke nxitur zemërimin publik dhe blerjen në panik.

Shoferët ushtarakë u vunë në gatishmëri në fillim të javës dhe që atëherë kanë marrë trajnime të posaçme.

Bëhet fjalë për krizën më të rëndë të karburantit prej dekadash në Britaninë e Madhe, me imazhe të shoferëve që formojnë radhë të gjata në stacionet e karburantit për të siguruar furnizime të pakta, gjë që dëmton besueshmërinë e qeverisë.

Qeveria e kryeministrit Boris Johnson thotë se burimi i krizës është mungesa e shoferëve të cisternave për të furnizuar karburant dhe kërkesa e pa precedent

Kompanitë e naftës kanë siguruar që nuk ka mungesë në furnizim, thjesht një problem dërgese.

Pse ka mungesë drejtuesësh automjetesh?

Kritikët fajësojnë qeverinë për mungesën e shoferëve, duke e lidhur këtë me qasjen e saj të ashpër ndaj Brexit-it, gjë që çoi në mungesën e shoferëve nga Evropa Lindore, të cilët normalisht furnizonin pikat e karburantit.

Por qeveria e hedh poshtë këtë dhe argumenton se fajin e ka pandemia. Ministrat theksojnë se mungesa e kamionëve është një problem global, megjithëse vendet e tjera evropiane nuk kanë përjetuar një situatë të ngjashme në pikat e karburantit.

Për të përballuar problemin, autoritetet bënë një kthesë 180 gradë në vizat afatshkurtra, duke ofruar deri në 5.000 viza të tilla për drejtuesit e automjeteve të mallrave të rënda (HGV) dhe 5.000 të tjera për punëtorët e shpendëve.

Por kjo është shumë më pak se numri i nevojshëm, sipas shoqatave të industrisë, të cilat vlerësojnë se Britania ka nevojë për 100.000 shoferë të tjerë për të përmbushur kërkesën.

Përfaqësuesit e shoferëve evropianë të kamionëve janë gjithashtu skeptikë, që shoferët do të donin të vinin në Britaninë e Madhe me viza që do të përfundonin më 24 dhjetor.

Qeveria britanike thotë se zgjidhja afatgjatë është të punësimi i më shumë shoferëve britanikë dhe ofrimi i pagesës dhe kushteve më të mira. Përgatitja profesionale dhe testimi janë lënë pezull gjatë pandemisë së koronavirusit.

Cila është gjendja aktuale e punëve?

Kërkesa për karburant është stabilizuar gjatë ditëve të fundit, por disa pjesë të vendit ende përballen me mungesa të mëdha.

Ndërsa stacionet e karburantit në Londër dhe Anglinë juglindore vazhdojnë të vuajnë nga mungesa e karburantit, situata është përmirësuar në Anglinë veriore dhe Skoci, tha të shtunën Shoqata e Shitësve me Pakicë të Petrolit (PRA).

Mungesa e shoferëve ka prekur jo vetëm dërgesat e karburantit, por edhe furnizimet e tjera të mallrave të konsumit, duke i bërë një pamje të zakonshme raftet bosh në supermarkete.

Pavarësisht problemeve, Johnsoni të shtunën u zotua të vazhdojë me agjendën e tij pas Brexit-it për Britaninë e Madhe.

Ai gjithashtu ka zemëruar Brukselin duke kërcënuar se do të heqë dorë nga disa prej marrëveshjeve të reja tregtare për Irlandën e Veriut. Veç kësaj, autoritetet britanike kanë shtyrë zbatimin e plotë të kontrolleve të reja kufitare në importet nga Bashkimi Evropian.

BE ka thënë se nuk do të rinegociojë kushtet e të ashtuquajturit protokoll të Irlandës së Veriut, i cili rregullon tregtinë midis Britanisë dhe krahinës së saj, e cila kufizohet me Irlandën, anëtare të BE./Marrë nga DW

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rruga e Arbrit dhe ura më të lartë në Ballkan hapet në 29 nëntor! Ministrja: Mjetet të ecin me kujdes