Vaksinimi me detyrim, Greqia i lë afat deri nesër personave mbi 60-vjeç, më pas fillojnë gjobat

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Të gjithë personat mbi 60 vjeç në Greqi që ende nuk e kanë bërë vaksinën e COVID, kanë afat ta bëjnë atë deri ditën e nesërme, pasi më pas do të aplikohen gjobat. Vaksinimi për këtë grupmoshë është i detyruar në Greqi, si personat më të rrezikuar nga COVID-19.

Sipas mediave greke, vaksinimi për këtë fashë të popullsisë ka ecur me ritme të kënaqshme, por nevojitet vaksinimi i të gjithëve. Afati i lënë nga qeveria përfundon nëse në mbrëmje dhe nuk do të ketë zgjatje.

Për ata që nuk vaksinohen, gjoba do të jetë 50 euro në janar, ndërsa nga shkurti 100 euro.

Sikurse gjithë Europa, Greqia është përballur me një numër në rritjeve të infeksioneve me COVID, kjo për shkak të përhapjes së variantit Omicron.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

Ndihma për Ukrainën, Biden: Populli i Shteteve të Bashkuara qëndron së bashku me popullin trim të Ukrainës