Valteri me tone të ashpra në Repolitix: Nëse polici shpallet fajtor për vrasjen e 25 vjeçarit, Lleshaj, Veliu e Jaupaj të japin dorëheqjen!

I prerë dhe me tone të ashpra është shprehur deputeti i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Halit Valteri për vrasjen e 25-vjeçarit Klodjan Rasha nga efektivi i policisë. I ftuar në emisionin Repolitix ai thotë se nëse autori i vrasjes shpallet fajtor, Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu dhe Drejtori i Policisë së Tiranës duhet të japin dorëheqjen.

Ai thotë se do të jetë vetë ai që do të shkojë në shtëpitë e drejtuesve të policisë për t'i kërkuar llogari mbi këtë ngjarje të rëndë.

"Ne duhet të presim një konkluzion të fundit. Kemi parë një zhurmë mediatike ku të gjitha kanë një version. Del një gazetar që jep konkluzion që kjo ka ndodhur në këtë formë. Lërini organet e drejtësisë  që të hetojnë. Unë doja të dilja të protestoja aty por që në momentin që pashë ekspontentë partie që udhëheqin protesta. Prisni sa nëse shpallet fajtor polici, unë do jem i pari që do shkoj në shtëpinë e Ardi Veliut dhe Sandër Lleshajt dhe do i marrë zvarrë e do u them ecni dhe jepni llogari atje. Ata të pafytrë jo vetëm që duhet të japin dorëheqjen... duhet të japin dorëheqjen Ministri i Brendshëm, Drejtori i Policisë së Shtetit dhe Drejtori i Policisë së Tiranës. Çfarë duhet të ndodhë më? Lleshaj ka thënë që çdo gjë që bëjnë policët janë fytyra e Sandër Lleshajt. Ai nuk ka fytyrë më të rrijë në Shqipëri por të shkojë të marrë azil" - tha Valteri.

Gjithashtu Valteri ka hedhur akuza dhe mbi përbërjen e forcave të policisë "Shqiponja" duke i cilësuar ata problematikë. Sipas tij, efektivët e "Shqiponjës" nuk dinë të sillen dhe të komunikojnë qytetarët dhe veprojnë vetëm përmes dhunës.

"Aty ishte një trishtim. Nuk ka fjalë ta përshkruash atë pjesë. Kisha një mesazh për 13 mijë efektivëve të policisë. Jeta e njerëzve vlen më shumë se dyshimi juaj, dreqi ta hajë kemi parë operacione policore të pafundme që herë janë dorëzuar pas ndjekjeve të shumta. Unë kam një notë proteste. E them me përgjegjësi të plotë dhe nga konstatimet e mia që efektivët e Shqiponjës janë policët më problematikë në kryeqytet. Janë shumë arrogantë që nga mënyra se si ecin, si komunikojnë dhe se si mundohet të bëjnë gjërat. Kanë mbledhur djem problematikë që ne i kemi njohur që përpara se të bëheshin policë, u kanë veshur një uniformë dhe u duket vetja sikur çfarë janë. Unë vetë kam pasur disa raste ku jam përballur me gjuhë vulgare derisa prezantohesh dhe transformohen në tjetër njerëz. Unë kam respekt për policinë e shtetit pasi jenë njerëzit që nuk janë trajtuar mirë nga asnjë qeveri në këtë vend. Rruga këtë punë këtë ka, përballja me krimin ka risqe" - tha Valteri.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:21
Vizita e Bashës në shtëpinë e Rashës, Meçe: E pamoralshme! Tentativë për ta kanalizuar politikisht (VIDEO)

Vrasja e Klodjan Rashës nga efektivi i policisë kanë sjellë debat në emisionin Repolitix. Analisti Arben Meçe shprehet se vizita e Bashës në shtëpinë e 25-vjeçarit ditën e djeshme ishte e pamoralshme dhe një tentativë për të kanalizuar politikisht këtë ngjarje.

"Të përdhunosh përmendoren e të rënëve të policisë është një vepër penale dhe duhet ndëshkuar. Revolta në momentet e para ka qenë shumë paqësore. Këta ishin një grup huliganësh që e kthyen këtë protestë paqësore në të dhunshme. Në momentin kur fillon vandalizmin, këtu nuk kemi një grup njerëzish të qetë por një grup vandalësh. Veprimi më i pamoralshëm ishte reagimi i PD-së ditën e djeshme. Doli në konkluzione menjëherë dhe kërkoi dorëheqjen e Sandër Lleshajt. Dhe shkoi në shtëpinë e të ndjerit në formën e një fqinji dhe jo si drejtues politik. Që nga ky moment, kanalizimi politik. Nuk është gjë tjetër veçse një skenarizim" - tha Meçe.

Ndërsa ish-drejtuesi i policisë, Arben Hajdarmataj u shpreh se veprimet e kryedemokratit Basha nuk ishin të pamoralshme pasi si kryetar opozite ai është përfaqësues i popullit.

"Unë si qytetar nuk e shoh të pamoralshme veprimin e kryedemokratit Basha. Unë mendoj që lideri i opozitës përfaqëson pjesën e më të pambrojturve të shtetit" - tha Hajdarmataj.

Ndërkohë Hajdarmataj komentoi dhe protestën e zhvilluar pasditen e sotme për të cilën u shpreh se përballë atyre qytetarëve nuk duhet të qëndronin forcat e patrullave por duheshin që në fillim FNSH.

"Strukturat e policisë së shtetit prandaj janë të ndara. Secila prej strukturave është i specializuar në diçka. Nuk mund të lihen patrullat e përgjithshme përballë protestuesve. Duhej të kishin ardhur Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë" - tha Hajdarmataj.

"Të gjithë organet kompetente ishin në dijeni për protestë" - tha Valteri.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vicidoli: 10/12/2020 14:56

  Ne proteste ishin qyetetaret me ne kry Sali Lushajn dhe intelektualin kengetarin Stresi. Ata duhet me kall krejt Tiranen e Erjon Fikut dhe Edvin Mafise ishin cubat e mi jo si tiransit budallenj vec buk din me hanger.Te cohemi tane me i shporr vrasesit e Shqipnis

  Përgjigju
 • Ermela: 10/12/2020 14:34

  O deputet Mo's na e turpero ate mbiemrin e Beqir Valterit SE Jeni FIS I nderuar,po CA ja fut kot ore po c faji Ka Ministri Lleshaj,ore a Jeni ne vete,polici u arrestua dhe do dale perpara drejtesise,por fol me me Kujdes,fol perk lojrat e opposites dhe Lul Bashen qe vrau kater protestors te pafaishem ne sheshin skenderbe,dhe pa pick turpi ngushellon familjen E nderuar Rasha,Ka per keto fol per moralin e opposites SE turpshme qe Luan me gjakun e nje djali te ri duke djegur dhe shkaterruar sic Ka bere tridhjey vite o Valter Mo's e harro 1997 sadjem nenash Jane vrare ne qytetin tone te

  Përgjigju
 • Qytetari: 10/12/2020 12:48

  Ceshte ky rrote mulliri deputet qe flet per presh.Nerase polici shpallet fajtire denohet sipas ligjit.Clidhje ka Ministri i brendeshem me drejtuesit e larte policise per te dhen dorheqen.Ata nuk urdhun patrullen e policise te hape zjarre.Cjane keto valtera qe flasin si parlametar por ne fakt nga kuktura jane magjar

  Përgjigju
 • Ela: 10/12/2020 12:37

  e kur te ra per pjese dhe ty te behesh deputet ha ha ha mjer tironcit qe emyten budallenjt

  Përgjigju
 • 123: 10/12/2020 08:49

  Fytura e policise eshte si fytyra e Valterit!

  Përgjigju
 • Qytetari: 10/12/2020 08:44

  Vetem ne nje moment jam me Valterin! qe policet jane (jo te gjith)njerzit mete ndyre ,arrogant,injorante,jane njerezit mete ndyre te shoqerise dhe gjith jsne mbledhur ne polici,me keto police te pa edukate eshte shum e veshtire te komunikosh se jane shum pa edukat,policeve ju duket vetja sikur jane zoti ketij vendi ,dhe eshte shum e veshtire qe te komunikosh me to se jane shum te pa afte,duhet shum instruksion ti bojne drejtuesit kryesore para se te dali ne sherbim,por drejtuesit besoj se jane me te zinj se policet,se veç para ju kerkojne vartesve e jo sherbim profesional,arrine deri ketu ngs mos pa dija e tyre,dhe kapadailliku i tyre se jam polic e un boj gjithçka.

  Përgjigju
 • Kasem gahinji: 10/12/2020 01:08

  E drejte.gjithenje besnik i metodave te enverit.gabonte nje person ne fund te rrjeshtit,qofte edhe vriste shokun a vriste vehten dhe duhet te shkarkoheshinnga eprori me i vogel deri te me i madh.cpune ka ministri apo drejtori.tjeter pune nese deputet beqir valteri ka gjetur ndonje urdher apo qarkore ku udhezohet apo porositen vrasje.sic porosise vrasje armet zogu te beqir valteri,paraardhesi,jo deputeti.

  Përgjigju
  • O kasem: 10/12/2020 09:14

   Po ministri vet ka then qe pas cdo polici eshte fytyra ime.Apo vetem per gjerat e mira.Per gjerat e kqijabeshte përgjegjësi individuale?Ku ka me enverist se kush mbron sistemin me cdo kusht, edhe kur esh ne gabim

 • Deputeti: 10/12/2020 00:55

  Z.deputet permbahu deklaratave qe jep,se nuk je nje protestues vandal, bej detyren dhe fol per venien para pergjegjesise ata qe e gatuan kete maskarade(politikane jane si ty), qe kane vene perpara kopene e horrave te tyre,per te mbrojtur bythen e tyre nga frika se do t'u marrin gjene e vjedhur. Ben mire te heshtesh e te mos japesh urdhera, te flasin me pare kompetentet e drejtedise per ngjarjen dhe te kaluaren e te ndjerit, se mesa shkruhet nuk eshte dhe shume vrasje nga kufizimi i qarkullimit,kur te dale e verteta do ti terheqesh ato qe thua? Nuk jane ministrat e drejtoret e policive vartesit e vandaleve qe djegin,shkaterrojne e prishin qetesine e qytetareve kundrejt pagesave e ofiqeve qe presin n.q.se fiton opozita. Po s'te pelqeu komenti problemi eshte i yti.

  Përgjigju
 • Harram: 10/12/2020 00:37

  O Lul Bashic,o Spiuni i Shkijeve Serbe,o I shitun si Esad Pashë Toptani, bashkë me Turtorin Berishovic!!..po doni me e kall Shqipninë?!!..krejt kjo Histori po më duket e montuar në Beograd

  Përgjigju
 • Pjeter: 10/12/2020 00:19

  E perse duhet te japin doreheqje? Motivi? Apo keshtu,duhet ta ngref ene un pak zonin,se na myten Arqimendet.Sa te pasur qe paskemi qene ne Shqiptaret mer jahu?,jemi vendi nr .1,per numurin e lopçareve qe na bien per koke.politika fusha me preferuar e tyre.

  Përgjigju
 • Beqiri: 09/12/2020 23:56

  O Valter o idiot.

  Përgjigju
 • Ermal SADIRAJ: 09/12/2020 23:31

  Ti te rrun trapin

  Përgjigju
 • Finali: 09/12/2020 22:54

  oh idioti vogel tiii

  Përgjigju
 • Eri: 09/12/2020 22:45

  Je pa lidhje fare..RRUGA KËTË PUNË KA, KEMI PARË QË DORËZOHEN... injorantë po ju mendoni që polici ka dashur ta vrase.... po kur dikidh vret një polic pse nuk revoltoheni apo e ka hak... Po kir ju vijne te fortet ju vene gjoba, ose ju bejne naj pune shpie përse turreni tek polici ... Sduhet te harroni qe edhe policet njerez jane...

  Përgjigju
  • Rika: 10/12/2020 09:13

   Polici nese nuk eshte i afte mos ta bej ate pune o eri.Ti fo jesh nja nga emigrantët qe se ka iden ca ndodh ktu e jep mend.

  • Shume filma shikon o debil: 10/12/2020 06:23

   Shteti eshte shtet o fashist.shteti edhte shtet o parazit shoqerie

  • Pokpo: 10/12/2020 00:51

   Po direkt te spaku vete qytetari kur i vihet gjob po ik ese e ke ngatruar me policin e tjt vendi kjo policia jon ka kushedi sa problematika gjysmat e policave e mbajn uniformen prej hallit se as duan te jen pjes e kesaj corbe gjysma tjt jan skizofrena,kriminela dhe militant.

  • krimi dhe polici nuk eshte me film: 09/12/2020 23:16

   polici kish sensin e kriminnelit qe kerkonte gjak. por nuk eshte vec adn e tij. eshte adn qe ka inkulkuar pushteti e kriminaliteti i tij kjo eshte ceshtja

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq