Vizita e Bashës në shtëpinë e Rashës, Meçe: E pamoralshme! Tentativë për ta kanalizuar politikisht (VIDEO)

Vrasja e Klodjan Rashës nga efektivi i policisë kanë sjellë debat në emisionin Repolitix. Analisti Arben Meçe shprehet se vizita e Bashës në shtëpinë e 25-vjeçarit ditën e djeshme ishte e pamoralshme dhe një tentativë për të kanalizuar politikisht këtë ngjarje.

"Të përdhunosh përmendoren e të rënëve të policisë është një vepër penale dhe duhet ndëshkuar. Revolta në momentet e para ka qenë shumë paqësore. Këta ishin një grup huliganësh që e kthyen këtë protestë paqësore në të dhunshme. Në momentin kur fillon vandalizmin, këtu nuk kemi një grup njerëzish të qetë por një grup vandalësh. Veprimi më i pamoralshëm ishte reagimi i PD-së ditën e djeshme. Doli në konkluzione menjëherë dhe kërkoi dorëheqjen e Sandër Lleshajt. Dhe shkoi në shtëpinë e të ndjerit në formën e një fqinji dhe jo si drejtues politik. Që nga ky moment, kanalizimi politik. Nuk është gjë tjetër veçse një skenarizim" - tha Meçe.

Ndërsa ish-drejtuesi i policisë, Arben Hajdarmataj u shpreh se veprimet e kryedemokratit Basha nuk ishin të pamoralshme pasi si kryetar opozite ai është përfaqësues i popullit.

"Unë si qytetar nuk e shoh të pamoralshme veprimin e kryedemokratit Basha. Unë mendoj që lideri i opozitës përfaqëson pjesën e më të pambrojturve të shtetit" - tha Hajdarmataj.

Ndërkohë Hajdarmataj komentoi dhe protestën e zhvilluar pasditen e sotme për të cilën u shpreh se përballë atyre qytetarëve nuk duhet të qëndronin forcat e patrullave por duheshin që në fillim FNSH.

"Strukturat e policisë së shtetit prandaj janë të ndara. Secila prej strukturave është i specializuar në diçka. Nuk mund të lihen patrullat e përgjithshme përballë protestuesve. Duhej të kishin ardhur Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë" - tha Hajdarmataj.

"Të gjithë organet kompetente ishin në dijeni për protestë" - tha Valteri.


Lajmi kryesor:

Valteri me tone të ashpra në Repolitix: Nëse polici shpallet fajtor për vrasjen e 25 vjeçarit, Lleshaj, Veliu e Jaupaj të japin dorëheqjen!


E.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq