POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Vapa ekstreme në Suedi, “zhduket” maja më e lartë

Mali në Suedi

Vala e të nxehtit ka përfshirë Evropën, ku ditët e ardhshme pritet që temperaturat mund të thyejnë një rekord të ri. Pjesët jugore të Spanjës dhe Portugalisë parashikohet të arrijnë në temperatura deri në 47 gradë, duke tejkaluar të dhënat e regjistruara deri më tani.

Një akullnajë në malin Kebnekaise të Suedisë nuk është më pikë më e lartë e vendit e mbuluar me dëborë, sepse u shkri aq shumë gjatë muajit korrik. Gunhild Ninis Rosqvist, profesor i gjeografisë në Universitetin e Stokholmit, e quajti zhvillimin "mjaft të frikshëm", duke shtuar se "Ju shikoni qartë efektet e ndryshimeve klimatike këtu". Kulmi popullor humbi 4m të borës midis 2 korrikut dhe 31 korrikut.

Kjo po ndodh shumë shpejt. Rezultati i kësaj vere të nxehtë do të jetë një humbje rekord i borë dhe akullit në male",tha Rosqvist. Në matjen e fundit, maja jugore arriti 2.097 metra mbi nivelin e detit, vetëm 20 cm më e lartë se sa 2096.8 metra e majës së veriut. Parashikimi është se që nga 1 gushti kulmin jugor do të jetë më i ulët se piku verior.

Gunhild Ninis Rosqvist

Vitin e kaluar, dallimi mes dy majave ishte dy metra. Akullnaja jugore, lartësia e së cilës është matur që nga viti 1880, është shkrirë me një metër çdo vit në dy dekadat e fundit, sipas Universitetit të Stokholmit.

Komento