Varhelyi: Pandemia përfundon pasi të vaksinohemi të gjithë

"Pandemia do të përfundojë vetëm pasi të gjithë të jemi vaksinuar”, ka deklaruar kështu komisioneri Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi Oliver Varhelyi, pas takimit të mbajtuar sot me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Varhelyi së bashku me Kurtin kanë parë nga afër procesin e vaksinimit kundër koronavirusit në Kosovë. Nga ku Varhelyi ka deklaruar se është i lumtur që sheh njerëzit duke u vaksinuar.

“Ditë e mrekullueshme për Kosovën. Ka qenë detyrë e rëndë për të siguruar vaksina, por ja ku janë”, ka thënë ai.

Varhelyi ka thënë se dërgesa e 4 majit është e para në mesin e 95,000 dozave që Bashkimi Evropian i ka ndarë për Kosovën, në kuadër të mbështetjes së vaksinimit në vendet e Ballkanit Perëndimor. 

Kurti, në anën tjetër ka deklaruar se Qeveria e Kosovës është duke punuar në vazhdimësi për sigurim të më shumë vaksinave kundër COVID pavarësisht se ai është përballur me kritika të shumta për sigurimin e vonë të tyre.

“Sot po e rifillojmë procesin e vaksinimit me qëllim që të mos ndalemi dhe të vazhdojmë derisa të arrijmë objektivin tonë për vaksinimin e 60 për qind të popullsisë. Ne synojmë që të vaksinojmë grupet e rrezikuara para verës dhe të vazhdojmë me pjesën tjetër në përputhje me planin shtetëror të vaksinimit kundër COVID-19”, ka thënë Kurti të mërkurën nga Salla 1 Tetori, ku nga rinisur procesi i imunimizimit, pas pranimit të 4,680 vaksinave të kompanisë Pfizer/BioNTech më 4 maj.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit në fund të muajit mars, me 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, të siguruara nga programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë