POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

VAR-i shuan ëndrrën e Romës për Champions Leauge/ Penallti në kohë shtesë për Porton

Pamje gjatë sfidës Porto-Roma

U deshën plot 125 minuta drithëruese që të nxirrnin fituesen mes Romës dhe Portos.

Sfida e luajtur në ‘O’Dragao’ dhuroi një  ndeshje plot emocione e plot ankth për tifozët e të dyja skuadrat pasi ndeshja duhej të shkonte në shtesë që të përcaktonte skuadrën që do të kalnte në çerekfinale.

Soares zhbllokoi shifrat në minutën e 26-të në favor të Porto-s por nuk vonoi shumë që Roma të barazonte rezultatin 1-1 me anë të një penalltie të realizuar në gol nga De Rosi.

Marega shënoi në fillim të pjesës së dytë duke dyfishuar rezultatin për skudrën e Portos. Pas përfundimit të ndeshjes së parë 2-1, sfidë e luajtur në Romë, të dyja skuadrat ishin në barazim dhe duhej një gol tjetër të nxirrte çerekfinalisten.Takimi shkoi në kohë shtesë ku u pa një lojë spektakolare ku të dyja skuadrat dhnaë maksimumin e tyre.

Në 30 minutat e kohës shtesë asnjëra prej skuadrave nuk arriti ta gjejë portën kundërshtare dhe u duk se ndeshja do të shkonte drejt ruletës së penalltive. Në minutën e 117 Porto arriti të fitonte një penallti pas një gabimi të Florenzit. Mesfushori i verdhekuqve skatoi një faull për të cilin u ndëshkua me kartonin e verdhë dhe skuadra e tij me një penallti e nga gjyqtari turk Çakir, pasi ky i fundit e konstatoi në VAR

Tejez e ekzekutoi në perfeksion penalltinë që do të kalonte me tej skuadrën portugeze flaë rezultatit 3-1. Porto është ekipi tjetër që kalon në çerekfinale pas Junajtid, të dyja falë VAR-it.

Al.Çe
Komento