Varianti Omicron alarmon Iralandën, qeveria aplikon masat e reja shtrënguese

Varianti Omicron alarmon Iralandën, qeveria aplikon masat e reja shtrënguese

Kabineti irlandez ka rënë dakord që ambientet e mikpritjes, kinematë dhe teatrot duhet të kenë një orar mbylljeje prej 20:00 për të frenuar përhapjen e Covid-19. Masat do të hyjnë në fuqi nga e hëna, 20 dhjetor sipas raportimit të BBC.

Në një fjalim televiziv, u tha se më shumë se një e treta e rasteve të reja në ditët e fundit në vend ishin për shkak të variantit të ri.

"Varianti Omicron i virusit Covid-19 po shpërthen nëpër Evropë," tha Martin.

“Është këtu, është në vendin tonë dhe do të shohim një rritje masive të infeksioneve.

"Ai përhapet aq agresivisht në të gjitha grupmoshat sa që ka të ngjarë të shohim infeksione me një shkallë që është shumë më e madhe se çdo gjë që kemi parë deri më sot - është serioz."

Kabineti ka rënë dakord që masat do të qëndrojnë në fuqi deri më 30 janar, me atë datë që do të mbahet në shqyrtim.

Numri i spektatorëve të lejuar për të ndjekur ngjarjet sportive të jetë i kufizuar në 50% kapacitet, deri në maksimum 5000 persona. Të gjitha ngjarjet e brendshme mund të funksionojnë me kapacitet 1000 ose 50% dhe duhet të jenë plotësisht të ulur. Dasmat do të kenë një kohë të caktuar prej mesnate dhe një kufi prej 100 të pranishmëve Në fillim të këtij muaji, qeveria irlandeze prezantoi masat që pritej të zgjasin deri më 9 janar . Këto përfshinin mbylljen e klubeve të natës, kufizimet e frekuentimit në koncerte dhe ndeshjet sportive dhe kufizime më të forta në sektorin e mikpritjes.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Kampion ballkani në ski, Denni Xhepa ngre lart flamurin kuqezi në Bullgari

Kampion ballkani në ski, Denni Xhepa ngre lart flamurin kuqezi në Bullgari