Varianti Omicron qarkullon në ajër, Komisioni Evropian autorizon vaksinën e përditësuar të Pfizer-it

Varianti Omicron qarkullon në ajër, Komisioni Evropian autorizon vaksinën e përditësuar të Pfizer-it

Një logo e kompanisë shihet në një zyrë të Pfizer në Puurs, Belgjikë, 2 dhjetor 2022.

Komisioni Evropian ka autorizuar një variant të përditësuar të vaksinës Pfizer (PFE.N) për t'u përballur me variantin Omicron XBB.1.5 këtë vjeshtë.

"Comirnaty", do të përdoret për të rriturit, fëmijët dhe foshnjat mbi gjashtë muajsh.

Autoriteti Evropian i Barnave (EMA) miratoi vaksinën në fillim të kësaj jave. EMA dhe Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve rekomandojnë një dozë të vetme pavarësisht nga historia e vaksinimit.

Afati i kontratës së Pfizer me Bashkimin Evropian do të jetë deri në vitin 2026.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi