Bien rastet më Covid në Kinë, lehtësohen masat, protestat nuk ndalen! Qytetarët kërkojnë rrëzimin e Xi Jinping-ut

Bien rastet më Covid në Kinë, lehtësohen masat, protestat nuk ndalen! Qytetarët kërkojnë rrëzimin  e Xi Jinping-ut

Imazhe nga Vendngjarja

Qytetet gjigante kineze të Guangzhou dhe Chongqing njoftuan një lehtësim të masave të Covid-19 të mërkurën, një ditë pasi demonstruesit në Guangzhou jugor u përleshën me policinë mes një proteste kundër kufizimeve më të ashpra të koronavirusit në botë.

Pamjet në internet treguan policinë të veshur me kostume të bardha duke shtrënguar mburojat për t'u mbrojtur nga mbeturinat dhe xhamat e hedhur mbi ta nga protestuesit. Ndërsa një tjetër video tregonte se si i merrnin njerëz me pranga, raportojnë mediat e huaja.

Të mërkurën zyrtarët e qytetit thanë se kufizimet për Covid do të lehtësohen në disa rrethe.

Autoritetet shëndetësore të Kinës njoftuan sot një rënie të lehtë të infeksioneve SARS-CoV-2 në baza 24-orëshe për të dytën ditë radhazi, duke raportuar 37,828 infeksione, 4,288 me simptoma të COVID-19 dhe 33,540 asimptomatike, të cilat i numërojnë veçmas.

Zyrtarisht, numri i vdekjeve nga pandemia në vendin gjigant aziatik me 1.4 miliardë banorë ka mbetur i pandryshuar, në 5.233 të vdekur nga gjithsej 319.536 infeksione me simptoma, sipas numrave të Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë (s.s. i Ministrisë së Shëndetësisë Kineze).

Nuk u raportua asnjë vdekje për shkak të komplikimeve të COVID-19, gjithashtu për të dytën ditë radhazi.

Trazirat e fundit pasojnë një valë protestash në Kinë gjatë fundjavës, të shkaktuar nga një zjarr në një bllok të lartë në rajonin perëndimor Xinjiang që vrau 10 njerëz të enjten. Shumë kinezë besojnë se kufizimet e gjata të Covid në qytet kontribuan në vdekje, megjithëse autoritetet e mohojnë këtë.

Kjo bëri që njerëzit në Shangai dhe Pekin dhe qytete të tjera të mëdha të dilnin në rrugë, duke kërkuar fundin e masave të rrepta Covid, me disa që gjithashtu bënin thirrje që presidenti Xi Jinping të tërhiqej.

Kina mbetet e vetmja ekonomi e madhe me një politikë të rreptë të zero-Covid, me testime masive, karantina dhe bllokime të menjëhershme.

COVID është përhapur pavarësisht se Kina është izoluar kryesisht nga bota dhe kërkon sakrifica nga qindra miliona për t'u pajtuar me testimin dhe izolimin e pamëshirshëm.

Ndërsa numri i infeksioneve dhe vdekjeve është i ulët sipas standardeve globale, analistët thonë se një rihapje përpara rritjes së shkallës së vaksinimit mund të çojë në sëmundje dhe vdekje të përhapura.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Hetimet për dokumentet e fshehura, FBI kontroll shtëpisë së Joe Biden në Delaware

Hetimet për dokumentet e fshehura, FBI kontroll shtëpisë së Joe Biden në Delaware