Vdekja e skulptorit/ Leka mes lotëve për Report Tv: Deri dje COVID për mua ishte numër, sot emër! Hoxha: Jemi të shokuar

Me lot në sytë që disa herë ia bënin të pamundur që të fliste për mikun e tij që sot nuk është më, Gazment Leka ka rrëfyer momentin e trishtë se si e mori lajmin për ndarjen nga jeta të skulptorit, Arben Bejo dhe çfarë përfaqësonte ai në sytë e tij! Një shok psikologjik, e quan Leka në prononcimin e dhënë për Report Tv, që në disa momente ishte e vështirë për t'u pranuar vdekja e tij. Ai thotë se deri dje COVID-i për të ishte vetëm një numër, sot me vdekjen e Bejos, është një emër.

"Sot është një ditë e zezë, kjo periudhë më dukej shumë e errët, por sot ishte zemra e natës! Ndonjëherë yjet shkëlqejnë më shumë, dhe kur një yll këputet e lë yllin shumë të gjatë, dhe Beni ka lënë krijmtarinë e tij, humorin, buzëqeshjen. Kur do të shoh numrat e atyre që kanë humbur jetën, do shoh që mes atyre fshihet dhe emri i Ben Bajos. Unë deri dje e kisha numër, sot e kam një emër konkret.

E dëgjuam që kishte hyrë në intubim, e dinim që kush futet në intubim është në gjendje të rëndë komunikonin me e-maile. Çdo natë e kam parë në ëndërr, sot kam fjetur shumë i qetë, kur më erdhi mesazhi "Beni iku", dhe mendova se kishte ikur në Turqi, se di bënte plazmën, imagjinoni çfarë shoku kam pësuar unë. Beni iku, por po ta dinte se sa e ka dashur shokët, do gëzohej shumë. Kanë bërë të pamundur për ta ndihmuar, për të gjetur njeriun që kishte gjakun e Benit, për të bërë transfuzionin, për të gjetur charterin, dhe pasi iku kam marrë dhjetëra mesazhe, të frymëzonte, të jepte kurajo. Dhe kur kishe probleme, të ndihmonte në mënyrë sportive. Një skulptor i jashtëzakonshëm, sot nuk ka ikur një skulptor, por skulptori. I them mjeshtër, një artist i përmasave të gjëra. Rrallë herë kam takuar njerëz si ai. Më vjen shumë keq që jeta e tij u pre në mes, se 53-vjeç është shumë i ri, vdekja është një gabim shumë i madh, nuk duhet të ndodh te njerëzit. Kur kam filluar punën në Akademinë e Arteve, ka qenë student, dhe dallohej. Pastaj ai shkoi në Greqi, dhe tërë kohës tentoja që ta ktheja në Shqipëri, se arti i tij mund të tulatej atje dhe kur u kthye pati një shpërthim, bëri shumë ekspozita", rrëfen Leka në lidhjen "live" me Skype në Report Tv.

Leka ka zbuluar edhe punën e tij të fundit, që sot më shumë se kurrë merr më shumë kuptim titulli që kishte planifikuar t'i vendoste, "Kopshti i engjëjve".  

"Do bënte ekspozitën "Kopshti i engjëjve", por iu pre në mes. U bënë gati 10 vjet dhe nuk arriti ta bënte, ndoshta tani do shkojë t'i takojë engjëjt nëse ekzistojnë. Beni ka qenë në vëmendjen e ministrisë së Kulturës, që e vlerësonin krijimtarinë e tij dhe aty hynin të gjitha", përfundon Leka.

Nga ana tjetër, studiuesi i artit Ermir Hoxha, e ka më të vështirë për të gjetur fjalët për ndarjen e mikut të tij nga jeta, duke thënë se është një dhimbje e madhe, por një fat që ka pasur mundësi të punojë me të.

"Jemi shumë të shokuar, sa nuk di të gjej fjalët. Di që kemi humbur mikun dhe kolegun, e falenderojmë Zotin që e kemi pasur kaq afër. Di që skulptura humbi peshën më të madhe të tij, kemi ditë që jetojmë me këtë agoni dhe sot morëm këtë lajm të trishtë. Me zërin e tij do jemi përditë, me imazhin e tij do jemi të rrethuar kudo, në kafe, në studio. Dhimbja sot ka qenë shumë e madhe", përfundon Hoxha për Report Tv.


Lajmi kryesor:

COVID-i shuan skulptorin Arben Bajo, miqtë: Vetëm trishtim! Krijove mrekullira, arti në çdo çast e moment ka qenë Parajsa jote


B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Vaksina antiCovid/ Johnson & Johnson nis fazën e tretë të provave klinike