POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Vdes shkrimtari izraelit i cili donte Palestinën dhe Izraelin ' të ndara'

Amos Oz, shkrimtari izraelit i njohur jo vetëm në vendin e tij por edhe ndërkombëtarisht, ka vdekur në moshën 79 vjeçare. Përveç jetës së tij të vështirë, i cili në moshën 12 vjeçare humbi nënën është një nga të parët që mbështeti idenë për krijimin e dy shteteve në Palestinë, atë palestinez dhe atë hebre, si zgjidhjen e vetme për konfliktin Israelo- Palestinez në luftën e ‘6 Ditëve’. Amos Oz nuk është emri i tij vërtetë. Emri i tij është Amos Klaousner por Oz është emri i tij i ndryshuar, i cili Gjithashtu në vitin 1978 ai mori pjesën në krijimin e organziatën ‘’ Peace Now’’. Amos Oz është ka marrë një sërë çmimesh siç janë:  

 

1998- Çmimi i letërsisë për Izraelin

 

2005- Ghete Award

 

2007- Çmimi ‘‘Princi i Asturias’’ në Letërsi

 

2008- Çmimi ‘’Heinrich Haine’’

 

Amos Oz ka shkruar 18 libra në hebraisht dhe rreth 450 artikuj dhe ese. Veprat e tij janë përkthyer në të paktën 30 gjuhë.

a.k./r.k.
Komento