Veliaj takim në Njësinë 7: Berisha do ta mbyllë me turp, bashkë me dhëndrin morën 1/3 e fushës së ‘Partizanit’ (VIDEO)

Nga Njësia 7, në një takim me banorët, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj kujtoi se si ka qenë kjo zonë më parë, ku nëpër rrugë lëviznin kope me qen dhe plehrat bëheshin mullar. Veliaj tha se sot jo vetëm që këto nuk ekzistojnë më, por është rritur vlera e pronës, ndryshe nga koha e Sali Berishës kur u zaptua 1/3 e kësaj njësie te fushat e ish kompleksit Partizani.  Këto fakte dolën nga një investigim i Report Tv mbi historinë e privatizimit të Ish Kompleksit sportiv Partizani, ku faktet e nxjerra janë tronditëse.

“Po nuk bëre dot Tropojën, nuk bën dot Shqipërinë. Dhe e pamë Saliun - një njeri që do ta mbyllë me turp, sepse vetëm dëme i ka bere këtij vendi. Edhe sot. Ka moshën e Enver Hoxhës, 77 vjeç, dhe kërkon të kthehet për herë të tretë. Bëri ’97-ën, i griu të gjithë lekët në piramida, Zvicra jonë tha, bëri ’98-ën, u veshën shumica e grave të këtij vendi me të zeza, me të gjithë ato tragjedi, hodhi në erë me djalin gjithë Gërdecin, mori me dhëndrin 1/3 e Njësisë 7 tek fusha ‘Partizani’”, tha Veliaj.

Duke folur për gjobat e KQZ-së, Veliaj u shpreh se ishin të padrejta dhe kjo u vërtetua nga vendimi i Gjykatës së Apelit.

“Nuk gjobitet një njeri që punon. Ne duhet të shpikim gjoba për dikë që fle gjumë, ne duhet të shpikim gjoba për dikë që ikën nga Parlamenti, ne duhet të shpikim gjoba për dikë që ikën nga Bashkitë, ne duhet të shpikim gjoba për përtacinë, por jo te vëmë gjoba pse punove më shumë seç duhet”, sqaroi ai.

Më tej ai tha se është më se normale që shumë anëtarë të partive të tjera po i bashkohen Partisë Socialiste, sepse kjo e fundit i ka bindur dhe do mbahet mend për përballimin e sfidave të mëdha, si tërmeti apo pandemia, që ndodhin njëherë në 100 vjet.

“Për historinë e tërmetit dhe të pandemisë nuk do të na falte historia po të dorëzoheshim tani. Tani që po vijnë vaksinat me disa mijëra në javë e tani që po bëhen disa qindra shtëpi në javë. Se do të shkruhet një ditë historia do thuhet: Po vërtetë një gjë që ndodh njëherë në 100 vjet e goditi Shqipërinë edhe pati disa kriza bashkë me tërmet, me pandemi, me ngrica, me borë, me përmbytje, por ishte Partia Socialiste që e ktheu fatkeqësinë në mundësi”, tha Veliaj.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:55
 “PD-LSI po na sjellin në Tiranë të diskretituarit e drejtësisë”, Veliaj takim me banorët e njësisë 7: PS-ja është graviteti moral i shoqërisë

Kryebashkiaku Erion Veliaj, drejtues politik i Partisë Socialiste në qarkun e Tiranës, në një takim me banorët e Njësisë 7, deklaroi se oferta e PD-LSI dhe aleatëve të tyre është riciklimi i të gjitha figurinave të 30 viteve, të cilët i përcjellin si ndryshim.

“Në Njësinë 7 kanë sjellë Agron Shehun, njeriu që regjistroi rezultatin më skandaloz për PD-në në 30 vite, në Vlorë. As vetë anëtarësia e PD-së nuk e votoi, lëre pastaj mbështetësit e simpatizantët, fare. Do të thotë se ata po riciklojnë në Tiranë të gjithë të lodhurit, të diskredituarit, të falimentuarit. Të gjitha rraqet po na i shesin sikur të ishin moda e fundit”, u shpreh Veliaj.

Kryebashkiaku tha se nga ana tjetër LSI-së, ka sjellë bandat e targave dhe të diskredituarit e sistemit të drejtësisë.

“LSI ka sjellë Rimin nga Bulqiza, me vëllain e targave. Dosja e tyre në SPAK është më e madhe se sa gjatësia ime. Thonë t’i kthejmë kohët siç ishin. Ende te niveli i vjedhjes së targave jemi ne? Te niveli, jepi makinë vëllait të shkojë të tuajë në kazino? Ai nivel jemi? Kaq shumë e fyejnë Tiranën kur sjellin këta njerëz. Po kur sjellin Tit Fushën? Presidenti Meta është në siklet të madh, sepse që të zhbëhet reforma në drejtësi duhen vota në Parlament dhe të gjithë këtyre që ranë nga vakti, që nuk justifikuan dot pasurinë, u thotë merrni ndonjë mandat në Parlament që t’ia kthejmë reformën në drejtësi mbrapsht, Edi Ramës, Etildës dhe gjithë skuadrës tonë. Kjo është fyerja më e madhe që ata i bëjnë Tiranës, kur sjellin këta lloj personazhesh,” u shpreh ai.

Veliaj tha se është e turpshme se si kërkohet vota e qyetatrëve, pikërisht nga ata që nuk kanë autoritet as te familja e tyre.

“Po të ishte Saliu burrë me namuz e reputacion do t’i thoshte dhëndrit, aman mor burrë, merrni disa shtëpi, po mos merrni 35%, 1/3 e klubit “Partizani”, se na morët fytyrën. Me 1/64 e pronës, mori 1/3 e asetit. Njerëz që nuk i ka në refene as familja e tyre. Kur nuk të bindet kunati me dhëndrin, kush do të kapë telefonin të të ndihmojë me ilaçe, e me vaksina, e me fonde për rindërtimin?! Askush”, tha ai.

Veliaj tha se PS është graviteti moral i shoqërisë, një familje politike ku së pari ka forcë morale. “Kur ke forcë morale, mund të kesh edhe forcë numerike. Si shpjegohet që vijnë vetëm nga PD, LSI dhe PDIU tek ne dhe asnjë nga ne nuk shkon tek ata?! Do të thotë që i gjithë vektori po shkon atje ku është e mira, atje ku është qendra e rëndesës, ku është graviteti moral i shoqërisë, dhe graviteti moral i shoqërisë tonë është Partia Socialiste e Shqipërisë,” u shpreh Veliaj.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Falcone’s Fan: 19/02/2021 22:34

  Ti dhe ca italion miq te ambasadorit do perfundoni shum keq , boj kujdes se shpëto nga spaku po ta di D.I.A dhe institucionet ligjzbatuse europiane qe keshtu vonon por nuk harron drejtesia !! Ske pa gjo akoma !

  Përgjigju
 • Makia veliaj: 19/02/2021 00:55

  O Lali o mashtrus,Demagog , Mediokër papagall,I pa ngopur ingordhjoz!..Tirana sot ka vetëm pallate pallate gjej shesh e bojë Pershesh,pa distanca pa trotuare ,po po pa polici bashkiake(lokalet me karrige e tenda deri në buzë të xhades(rrug makine)??!!Rrugët e autoveturave pa studim,pa rrugë lidhëse paralele midis lagjesh..po duhet me i ra si Magelani sepse kudo Vilat e pallatet ne katet e para kanë mure rrethues abuzive?!!!

  Përgjigju
 • art: 18/02/2021 22:24

  Ky eshte plehre, zagar. Do ti vije dita dhe ketij shume shpejt per te gjitha qe i ka bere kesaj Tirane dhe taksat pa fund qe nuk dihet ku shkojne. SPAK do veproje shpejt.

  Përgjigju
 • Gjini: 18/02/2021 22:16

  Vertet Z Veliaj sot e keni bere Tiranen metropol ekonomik e kulturor te vendit dhe zhvillimet duken ne gjith shqiperine prandaj do ju votojme ju dhe PS Nje sugjerim per Miren PS krenohet me keto qe ka bere edhe PD e LSI le te krenohen me ato qe bene ne pushtetin e tyre Gerdecin ,21 janarin Fullanin, floririn,vilat e lalzit ,dhe mos te flas me se do flasi populli ne 25 prill

  Përgjigju
 • Premtimi: 18/02/2021 20:29

  Erion Veliaj, kur kerkove voten per kr. Bashkie bere nje premtim 0 leje per pallate ne TR, ke ber 300000 leje e ke ber TR rrumpall komplet, leqe ske lu me parku makinen na myte ne leke. Ishalla te zente covidi e shkosh ne ferre bashk me Ramen.

  Përgjigju
 • vera: 18/02/2021 20:08

  PO pse vetem fushen e aviacionit ka vjedhur saliu me banden e tij,,ata kane vjedhur gjithe shqiperine,,,ndermarjet,,,repartet ushtarake,,,,arken e shtetit ,,dhe vrane me mijera shqiptare,,,jua kthefte zoti mbi femijet e juaj..mallkuar qofshi ne shtate breza o maloke te qelbur......////

  Përgjigju
 • ymeri: 18/02/2021 20:05

  ARRESTOJENI SALI KERMEN,,,KUSH JA LA FUSHEN E AVIACIONIT ATYRE ,,BABA APO NENA NGA VICIDOLI I TROPOJES....

  Përgjigju
 • Populisti: 18/02/2021 19:04

  O Demagog,ok..Biberisho-viçët I njohim,po ti në njësinë 7,s'ke Trotuare(eja te Rr.Frosina Plaku e Kongresi Lushnjës)..., vetëm pallate ku rekordin e mban ky te ish Muzeu i Shkencave (te 21 Dhjetori) e kompleksi në Park publik te ish uzina Enver)???!!!

  Përgjigju
 • Veliu: 18/02/2021 18:34

  Me keq se tertelec mulliri. As etike as edukate as moral asgje. Vetem pellasin me keq se gomeret. Flasin neper bote dhe ke qef ti degjosh edhe kur ngrene zerin. Po keta tanet me fjalor rruge mbeten. Kane mbaru dhe shkolla qe u befshin helaq.

  Përgjigju
 • Qytetar: 18/02/2021 18:31

  Ore ne gop te somes shkoft berisha me dhendrin, por bej punen e kryebashkiakut ashtu sic fillove. Mir gropa e zhul kryeqyteti, por nuk ecen dot trotuareve nga muti qenve. Mut qeni cdo meter trotuar. Ke polici bashkiake, ke njerez , zbato ligjet qe te ka votu populli. Ku ke pa ti kryeqytet te tille qe qelbet gjith mut qeni ??

  Përgjigju
 • Mira: 18/02/2021 17:57

  Ik ore se na ke care trapin! Cdo dite duke pare fytyren tende me regjistrimet propagande nuk na vjen me hap internetin. Boll eshte boll ore kuptojeni dhe zhdukuni ca dite na lini rehat

  Përgjigju
  • Maria: 19/02/2021 04:12

   30pallate ka Saliu qe E hengert miu malokun e qelbur Dhe shume U zgjat pse Vetëm ka vjedhuripa ngopura por ai dhe Me e keqja ka vrarë por me e keqja qe ai ishte dhe spiuni i vendit por tihaj mutin Shqiperis do prapa te gatuaj corbe si mjaftuan por po ka budallenj le te gatuaj qe mbase te haje Te brendshmet e tike antike shikojeni fytyren qe ka dhe varni melcit ne qafë maloku i qelbur ata duheshin pushkatuar nje dru e shtrembër prish gjithë baren thuhet fjala por ne qeveri dhe jasht qeveris ka si ky maskarai por ta mar dreqi mos ha me luge ha me garuzhde mjeres te babëzitur tani letehaje m por nje gje jo se jam me Edi Ramen por nga Edi po mos te ishte ne na mori lumi fajin ne.e kemi ne votojmë dhe Neve na pin gjakun po te hiqen Keta maskarenjve Shqiperia do eci përpara ata kishin ne dore dhe gurin dhe aren neve.na nisi ne kurbet ai dhe disa si ai do prere mishin me geshere dhe t'ja mbushesh me krip dhe me piper qe te vuaj se na ka pore gjakun

  • F-35: 18/02/2021 18:59

   Po qe jam dakord me ty Mira! Ky dhe ca si ky nuk e njohin sensin e mases!

 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë