Vendet balltike kërkojnë dislokim të trupave të NATO-s

/ATSH-DPA/ - Estonia, Letonia dhe Lituania do të kërkojnë dislokim të përhershëm të trupave të NATO-s në rajonin balltik, njoftoi sot ushtria lituaneze, për shkak të shqetësimeve në rritje mbi kërcënimin që mund të shfaqë Rusia fqinje.
"Ne kërkojmë një njësi në madhësinë e një brigade që të ketë me vete gjatë gjithë kohës edhe një batalion me trupa, në çdo vend balltik", deklaroi Mindaugas Neimontas, zëdhënës i komandës ushtarake lituaneze.
Një batalion mund të ketë deri në 800 trupa.
Tre shefat e shtabeve të përgjithshme të ushtrive balltike do t'ia dërgojnë kërkesën kryekomandantit të NATO-s për Evropën, gjeneralit Philip Breedlove.
Vendet balltike kanë deklaruar pak ditë më parë se ndiheshin të kërcënuara nga veprimet ruse në Ukrainë, komente që Moska i refuzon.

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve