Vendimi i CDU/CSU për negociatat, Basha: Ndikova edhe unë personalisht...do bëjmë gjithçka për çeljen

Vendimi i CDU/CSU për negociatat, Basha: Ndikova edhe unë personalisht...do bëjmë gjithçka për çeljen


Kreu i Partisë Demokratike, ka folur në mbledhjen me gazetarët rreth dakortësisë dhe vendimit që CDU/CSU dha për Shqipërinë për negociatat.

Sipas Bashës ka qenë ai vetë personalisht dhe opozita që kanë ndikuar tek një pjesë e madhe e zyrtarëve të kësaj froce politike në Gjermani në mënyrë që të binden për hapjen e negociatave me kushte.

Sipas Bashës fillimisht ishte një 'Jo' por më pas sipas tij ai u ka thënë zyrtarëve se një 'Jo' do të ishte e dëmshme për vendin tonë.

"Shirat e dendura kanë dëmtuar edhe banesat që ishin prekur nga tërmeti. Kanë goditur miqërqenien. Është koha për të vepruar. Jam mirnjohës për CDU CSU për vendimin e tyre. Është edhe falë një pune të opozitës dhe times tek ata, duke u thënë se një 'jo' nuk do të ndihmonte Shqipërinë. Dhe prespektivën tonë. Mirnjohje për vendimin e marrë mbrëmë. Por edhe socialdemokratët pas një periudhe të gjatë negociatash kanë dakortësuar qëndrimin që do ti jepet neser Bundestagut për miratim përfundimtar . Ka një kontradiktë. Qëndrimi fillestar ishte një 'Jo' e prerë e gjermanëve. Cdo anëtar duhet ta mbështes negociatat por nga ana tjetër nga 5 kushte kemi kaluar në 7 kushte dhe tashmë në 9 kushte duke përfshirë edhe kërkesën e qartë për zgjidhjen e krizës politike si një pengesë që vështirëson hapjen e negociatve. 9 kushtet e miraturara mbrëmë shprehin situatën e vendit." ka thënë ndër të tjera kreu i PD.  


Lajmi kryesor:

CDU/CSU PRO çeljes së negociatave/ Basha takim me gazetarët: Negociatat nuk hapen pa plotësuar 9 kushtet, kemi dy plane (VD)


  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë