Vendimi i CDU/SCU, Kryemadhi: Gjermania ka mbrojtur gjithmonë interesat tona (VIDEO)

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka vlerësuar qëndrimin e CDU-CSU, që votoi rezolutën që Gjermania të votojë pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE. 

“Gjermania ka qenë gjithnjë pranë Shqipërisë, kjo pasqyrohet edhe në vendimin për negociatat, edhe pse me vendosjen e disa kushteve të reja. Ndërkohë ndryshe është vendimi për Maqedoninë. Gjermania i dha Shqipërisë një shans. Dyert e Europës nuk mbyllen po vijojnë të qëndrojnë të hapura.”, tha Kryemadhi.

Kryemadhi ka folur edhe për kërkesat që CDU/SCU i ka bërë Shqipërisë për negociatat, ku sipas saj, një kusht i ri është dënimi i krimit elektoral

“Kushti i ri dënimi i krimit elektoral. Bundestagu foli për dosjen 184 dhe 339, për herë të parë kemi dëgjuar të flitet haptas për krimin elektoral Për herë të parë shohim nga një institucion i BE vendosjen e qëndrimit për zgjedhjet e 30 qershorit, që janë ilegjitime. Kërkojnë ngritjen e gjykatës kushtetuese.”, -deklaroi kryetarja e LSI-së.

Kryemadhi është shprehur në një bashkëbisedim për gazetarët se Shqipëria është kthyer në një faktor destabiliteti.

“Ka qenë një nga pikat më të cenuar. Shqipëria një faktor stabiliteti, është kthyer në një faktor destabiliteti. Është shumë rëndë për të vazhduar partneritetin me SHB dhe BE.”, -tha Kryemadhi.

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bic: 25/09/2019 13:23

  Ne fakt jo interesat e familjes Meta e bashkemiqve Berish, por interesat e Shqperise e Shqipetareve;), ju shume shpejt, mish e thua+ sal e thua, do jeni hapur, kunder SHBA e Gjermani BE...

  Përgjigju
 • Lulka: 25/09/2019 12:03

  Qenka nxire e vrerosur me keq se Lul Basha,ha ha ha

  Përgjigju
 • Elona: 25/09/2019 11:59

  Na hapi barkun kjo injorante qe nuk di te lidhe dy fjale,kujton se eshte me shoqet duke pare filxhanin.

  Përgjigju
 • Likja: 25/09/2019 11:58

  Do ti mbroje mire interesat e tua e te Ilir Floririt,mos u merzit bej dhe pak durim e mos u vreros aq shume.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi