Vendoset gardh metalik dhe tela me gjemba midis Sllovenisë dhe Kroacisë

Vendoset gardh metalik dhe tela me gjemba midis Sllovenisë dhe Kroacisë

Nga fjalët tek veprat. U njoftua muaj më parë dhe tani, Sllovenia ka filluar të shtrijë kilometra të rinj me tela me gjemba në kufirin me Kroacinë, për të përballuar rritjen e fluksit të emigrantëve në disa seksione të kufirit.

Sipas një autoriteti lokal, brenda javëve të ardhshme do të vendosen së paku katër kilometra shtesë tela me gjemba, veçanërisht në zonat afër lumit Kupa midis qyteteve Vinica dhe Zunica. 

Kryetari i komunës së Crnomlje, Andrej Kavsek, tHa se gardhi është me siguri një mjet për të ndihmuar policinë të ndalojë ata që përpiqen të kalojnë kufijtë në mënyrë të paligjshme. 

"Ne nuk mund t'i ndalojmë të gjithë, ne nuk mund të mbyllim përgjithmonë kufirin dhe të ndalojmë fluksin e migrantëve, por situata do të përmirësohet me këtë gardh, do të instalohen kamerat e sigurisë, dronët 
dhe pajisjet e tjera teknike të dobishme".

Aktualisht, sipas të dhënave të publikuara nga shtypi slloven, do të ketë 179 kilometra "pengesa teknike të përkohshme" përgjatë kufirit Slloveni-Kroat, nga të cilat 116 km me tela me gjemba dhe 63 me panele.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • www.youngtribune.com: 23/08/2019 11:52

  So ishte mire te kishim dhe ne nje gardh me Greqine

  Përgjigju
 • Fredi: 23/08/2019 11:45

  Po shkojme drejt kohes se shpellave kur neandertali filloi të kuptoje se perse vihet gardhi. Yxhuyyyyyyyym....drejt shpellave andej nga erdhëm! Hahahahahahaha!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Lionel Messi tripletë për 17 minuta, Argjentina argëtohet dhe fiton me 7 gola (VIDEO)

Lionel Messi tripletë për 17 minuta, Argjentina argëtohet dhe fiton me 7 gola (VIDEO)