Vendosja e përmendores së Skënderbeut, Meta takon komunitetin arbëresh: Do jetë mesazh kujtese për brezat e rinj

Vendosja e përmendores së Skënderbeut, Meta takon komunitetin arbëresh: Do jetë mesazh kujtese për brezat e rinj

Kreu i shtetit Ilir Meta, ka takuar këtë të dielë komunitetin arbëresh në Contessa Entellina.

Meta përmes një postimi në rrjete sociale, shkruan se kjo vizitë përkon me përfundimin e përmendores së heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu.

Më tej, Presidenti Meta shprehet se vendosja e kësaj vepre në sheshin kryesor të qytetit, do të shërbejë si një thirrje e përhershme për brezat e rinj, që të mos i harrojnë rrënjët e tyre.

Postimi i Metës
Thellësisht i lumtur dhe krenar, që vizita ime në Bashkinë arbëreshe Contessa Entellina, përkoi me përfundimin e përmendores së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, vepër e skulptorit Vincenzo Muratore.

Vendosja e kësaj vepre në sheshin kryesor të qytetit, do jetë një thirrje e përhershme për të gjithë dhe një mesazh kujtese edhe për brezat e rinj, për të mos i harruar kurrë rrënjët dhe për të bërë gjithçka për ruajtjen e trashëgimisë tonë të vyer historike e kulturore.

Mirënjohje Kryebashkiakut, Leonardo Spera dhe të gjithë komunitetit të dashur arbëresh të Contessa Entellina, që mbajnë gjallë figurën e Skënderbeut, simbolit të identitetit tonë kombëtar, mbrojtësin e vlerave dhe traditave të qytetërimit europian, që frymëzon në çdo kohë për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të shkëlqyera tradicionale me popullin dhe Italinë mike.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Leli: 07/11/2021 18:50

    Po' ky harroj te kthehet ne shqiperi? E harroj fare shqiperin.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Luizi merr informacion nga jashtë: Po doli Kiara, dil! Ia kanë dhënë Oltës

Luizi merr informacion nga jashtë: Po doli Kiara, dil! Ia kanë dhënë Oltës