Veprat penale në fushën e zgjedhjeve, Prokuroria e Përgjithshme jep shifrat: Për 6 çështje janë përfunduar hetimet, 1 i marrë i pandehur

Prokuroria e Përgjithshme

Prokuroria e Përgjithshme ka publikuar sot të dhënat në lidhje me hetimet për krimet zgjedhore që prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm i kanë në kompetencë.

Sipas Prokurorisë së Përgjithshme, deri më tani në të gjithë prokuroritë e vendit janë regjistruar procedimin penal për 47 njoftime për vepra penale në lidhje me zgjedhjet. 

"Nga çështjet e regjistruara kanë përfunduar 6 prej tyre me 4 persona në hetim, prej të cilave 3 procedime me 3 persona nën hetim janë transferuar në SPAK, 1 është pushuar, 1 është pezulluar dhe 1 procedim me 1 të pandehur është dërguar për gjykim. Në prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm janë në proces verifikimi paraprak 41 njoftime për veprat penale në fushën e zgjedhjeve", thuhet në njoftim.

Prokuroria e Përgjithshme bën me dije se aktualisht po ndiqen penalisht për veprat e mësipërme 11 persona, janë arrestuar në flagrancë 5 persona dhe është kërkuar masa e sigurisë “arrest në burg” për 4 persona prej të cilave është pranuar kërkesa për 3 persona.

"Përgjatë kësaj periudhe prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm kanë marrë në total 142 njoftime për vepra penale në fushën e zgjedhjeve, prej të cilave: -84 kallëzime në prokurori nga subjekteve politike/kandidatë, shtetas apo institucione shtetërore; -21 referime të policisë gjyqësore dhe -37 ardhur me transferim nga SPAK", përfundon njoftimi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:00
Krimet elektorale, reagon Yuri Kim: Ata që u përpoqën të mohojnë të drejtën e qytetarëve për të votuar duhet të përballen me drejtësinë

Ambasadorja Amerikanë Yuri Kim duke ju referuara të dhënave të fundit të publikuara nga Prokuroria e Përgjithshme për krimet elektorale ka përgëzuar punën e prokurorisë në lidhje me hetimet.

Po ashtu diplomatja amerikanë ka risjellë në vëmendje edhe deklaratën e kreut të SPAK, Arben Kraja, i cili theksoi se po hetohen 40 raste të mashtrimit elektoral.

Kim nënvizon se ata që janë përpjekur që të mohojnë të drejtën e qytetarëve për të votuar lirshëm duhet të përballen me drejtësinë.

‘Mirë ta shikoni këtë azhurnim nga Prokurori i Përgjithshëm mbi veprimet kundër krimeve elektorale. Shefi i SPAK Arben Kraja azhurnoi gjithashtu javën e kaluar se po hetohen 40 raste të mashtrimit elektoral. Ata që u përpoqën të mohojnë të drejtën e qytetarëve për të votuar lirshëm dhe në paqe duhet të përballen me drejtësinë!’- shkruan Kim.

 

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

A do ta përfshijnë gjithë Evropën, bllokimet dimërore ndaj Covid-19?