Veri Jug - Kukësi, qyteti me zemra të hapura

“Kukësi, qyteti me zemra të hapura” – kështu e ka titulluar reportazhin e sotëm gazetari Agim Pipa, me destinacion qytetin 'Nderi i Kombit' dhe kandidat për çmimin Nobel për paqe, pas Luftës së vitit 1999 në Kosovë.

Një ndalesë në Muzeun Etnografik dhe përshkrim i jetës në Drinabardhë, siç e kanë quajtur arbnorët zonën e Kukësit.

Zbulohen veshjet paramesjetare, kostumet magjike të grave të Hasit, si kostume ndër më të bukurit në botë. Historitë e dashurisë në fshatin Gorë të krahasuara me Romeon dhe Zhuljetën e Shekspirit të madh, këndi i çobanit, këndi i gatimit ose magja e bukës.

Kulla e Eksodit ose Kulla e mikpritjes, dhurate e popullit të Kosovës për familjet kuksiane qe hapen dyert dhe strehuan mbi 260 mijë refugjatë kosovarë në vitin e mbrapshte 1999, vit i luftes mes NATO-s dhe forcave shoviniste serbe

Reportazhi “Kukësi, qyteti me zemra të hapura” u realizua nga moderatori i emisioneve 'Veri Jug', gazetari Agim Pipa.

Emisioni transmetohet premierë në Report Tv çdo të dielë ora 13.30

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:31
'Veri Jug' - Romeot dhe Zhuljetat e malësisë së Gorës (VIDEO)

Një rrëfim i rrallë në Muzeun Etnografik të Kukësit. Specialisti i Muzeut Liridon Cenaj, sjell historinë e djemve të  fshatit. Të cilët, përmes një shkalle të drunjtë, ngjiteshin në çardakët e shtëpive të vajzave që dashuronin dhe takoheshin për të shprehur dashuritë e tyre.

Sipas Cenajt, këto histori ishin shumë të njohura dhe të lejuara nga ana e malsorëve, një rit që përsëritet edhe në ditët e sotme.

S.G/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Një Santorini ‘i ri’ lind në Kinë: kopja e ishullit grek çmend influencuesit aziatikë

VIDEO/ Një Santorini ‘i ri’ lind në Kinë: kopja e ishullit grek çmend influencuesit aziatikë