‘Veri-Jug’ në stanet e Kaninës, barinjtë rrëfejnë trashëgiminë e një punë prej qindra vjetësh (VIDEO)

Emisioni Veri-Jug në Report Tv ka ‘shtegtuar’ në stanet e Kaninës dhe është takuar me barinjtë e familjes Zanaj, që rrëfejnë trashëgiminë e një punë prej qindra vjetësh në fshatin e tyre.

Eksperienca e barinjve, stanet gjysme primitive dhe mungesa e mbështetjes nga shteti për ndërtimin e staneve te reja dhe ndërtimin e një rruge totalisht te amortizuar që vështirëson kontaktet e fermerëve dhe barinjve me tregun në Kaninë, Tiranë e Kosovë.

Asistencën dhe mbështetjen e Bashkisë së Vlorës për barinjtë e Kaninës e sjellin dr. e shkencave Aulona Veizi dhe kryetari i fshatit Bareq Sadiraj.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:13
‘Veri-Jug’, çfarë duhet të dini për zhvillimin e blegtorisë në kullotat e Kaninës

 

Doktorja e Shkencave Aulona Veizi, drejtoreshë dhe në departamentin e Bujqësisë në Bashkinë e Vlorës, në ndjekje të punës së barinjve në kullotat e fshatit Kaninë, flet mbi zhvillimin e blegtorisë dhe marrjen e statusit “Blegtorët në shtegtime” nga UNESCO.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Dajti: 19/05/2024 14:58

    Bravo blegtoreve shume punetore Kaniniot<vend me histori dhe me bukuri natyrore te jashtezakonshme me detin prane.MIkepritje mbreselenese.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?



×

Lajmi i fundit

'Tuttomercato' e bën të kryer, Armando Broja pranë Milanit

'Tuttomercato' e bën të kryer, Armando Broja pranë Milanit