Vërshime akuzash të Ukrainës për spiunazh ndaj Rusisë: Përgjegjës për 5000 sulme kibernetike

Vërshime akuzash të Ukrainës për spiunazh ndaj Rusisë: Përgjegjës për 5000 sulme kibernetike

Tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë theksohen sërish pas akuzave të reja të Ukrainës kundrejtë Rusisë lidhur me rrjetin e spiunazhit prej 5 hackera-sh që sipas tyre kanë qenë të inflitruar që prej vitit 2014.

Shërbimi i sugurisë i Ukrainës tha të premten se grupi i hackerave i njihur si “Armagedon” ishte përgjgjës i rreth 5000 sulmeve kibernetike.  Ukraina e akuzon Rusinë për spiunazh si dhe për tentativë përmbysjeje të shtetit. Shërbimi vijoi se kishte përgjuar dhe regjistruar bisedat e dy anëtarëve të grupit që pretendon se janë agjentë të Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë, pasardhësi kryesor i KGB-së sovjetike, që punonin në Krimenë e aneksuar nga Rusia.

Pesë hakerët e dyshuar u akuzuan në mungesë. Nuk kishte detaje mbi shkallën e dëmit që mund të ketë shkaktuar ndonjë nga sulmet e grupit.

Nuk është hera e parë që Rusia merr akuza për spiunazh përpos “zakoneve” të njohura historikisht, së fundmi Rusia u akuzua nga BE për ndërhyrje të agjentëve rus gjatë zgjedhjeve elektorale vendore gjermane. Një rast tjetër rishtazi i akuzave të Rusisë për spiunazh ka ardhur edhe nga NATO ku si rezolutë përgjysmoi numrin e trupit diplomatik përfaqësues në NATO.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Pr.ligji për nënat surrogate, Tritan Shehu: Shqipëria do kthehet në fermë uterusesh për llogari të grupeve kriminale

Pr.ligji për nënat surrogate, Tritan Shehu: Shqipëria do kthehet në fermë uterusesh për llogari të grupeve kriminale