13 mijë dosje të mbartura/ Gjykata e Apelit në Tiranë mbetet me 11 gjyqtarë, KPK shkarkon Arjan Qafën, ngec në vetting edhe Hamitaj

Arjan Qafa

TIRANË- Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin pranë Gjykatës Administrativ të Apelit në Tiranë, Arjan Qafa.

Trupa gjykuese e përbërë nga Valbona Sanxhaktari, Lulzim Hamitaj, Pamela Qirko vërejti probleme me justifikimin e pasurisë.

Arjan Qafa e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1996 dhe ka punuar si gjyqtar në Bulqizë dhe në Dibër deri në vitin 2010. Gjatë viteve 2010-2014, Qafa ka punuar si inspektor për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, për t’u emëruar më pas si gjyqtar i Gjykatës Administrative të Apelit.

Pas shkarkimit të Qafës Gjykata e Apelit në Tiranë ka mbetur me 11 gjyqtarë, me mbi 13 mijë dosje të mbartura.

KPK ka shkarkuar nga detyre edhe Tritan Hamitaj, i cili punonte si gjyqtar në Apelin e Durrësit. Hamitaj nuk rezultoi i pastër nga kriteret e vlerësimit atë të pastërtisë së figurë, pasuria dhe të profesionalizmi.

 

B.K.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento

Komente

 • Coli: 20/09/2020 18:26

  Shyqyr me ne fund e hoqet nje qelbes me ere te rende nga trupi i drejtesise.

  Përgjigju
 • ola: 17/09/2020 12:39

  me at kryetar plere, hajdut, imoral qe ka ap adm, s ka per te pare hajer ky popull...e turpshme si mund te konfirmohet ne detyre nje imoral hajdut si ky fshatari burrelit karstriot rrugac selita !!!

  Përgjigju
  • lemi: 06/10/2020 10:26

   ky tipi as dosjen nuk hap pa mare eurot, nuk pranon as leke as dollar...u konfirmua nga Bekteshi injorantja qe i ka shkuar dosja ne SPAK, nje cope mishi qe pasi punoi ca vite ne cez na u be komisionere.

 • lorna: 17/09/2020 11:47

  Qafa ishte me i ndershmi ne krahasim me k/hajdutin e asaj gjykate karstriot seliten qe kpk-ja e leshit e konfirmoi !!! TURP PER PER KET VEND !!!

  Përgjigju
  • lorna: 06/10/2020 10:27

   ke shuuume te drejte, ne krahasim me at malokun zhuls, kryetarin ky ishte fukara...

 • Fani: 17/09/2020 11:01

  Bravo KPK, me kete Qafen i keji bere nder shoqerise shqiptare dhe drejtesise, thjesht gjobvenes ishte

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve