Vëzhgim i Report Tv/ Vlora humbet 'shkëlqimin', ulet numri i turistëve

Numri i pushuesve ka rënë ndjeshëm në bregdetin e Vlorës.

Plazhi pranë Lungomares ka qenë ndër më të frekuenturit nga vendasit, por ndryshe nga vitet e tjera, konstatohet se pushuesit janë rralluar.

Shkak janë çmimet e larta, sidomos për hotelerinë.

‘I kanë ngritur shumë çmimet. Hoteli nuk ka ndonjë shpenzim kushedi. Unë paguaj 50 euro vetëm fjetje. Isha në Ksamil më herët. Një shezlong kushton nga 10 deri në 20 mijë lekë të vjetra”, tha një pushues.’- tha një pushues.

‘Vlora keq është. Donim të shkonim në Dhërmi, por ishte skandal’, tregoi një tjetër.

Panoramë është më e zymtë në Radhimë.

Pronarët e restoranteve dhe hoteleve tregojnë se numri i pushuesve ka rënë me 30 për qind krahasuar me vitin e kaluar. Dhomat në hotele variojnë nga 45-65 euro, që sipas tyre është në raport të drejtë me rritjen e kostove.

‘Situata nga vjet në sivjet ka një rënie të vogël. Një çadër me 2 shezlongë nuk ka ndryshuar nga vjet në asnjë lek. Fillon nga 5 mijë lekë të vjetra deri në 8 mijë lekë. Këtë muaj varjojnë për familje nga 65 euro, përfshi mëngjes dhe dy çadra’, tregoi një pronar.

‘Nuk është si dikur që rrinin një javë apo dhjetë ditë. Kemi çmime konstante. Variojnë nga 45 euro në 60 euro dhomat e mëdha’, tregoi një tjetër.

Operatorët turistikë në Vlorë mungesën e pushuesve e lidhin më së shumti me mungesën e unifikimit të çmimeve dhe shërbimeve si dhe rënien e fuqisë blerëse të familjeve shqiptare.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Veriori: 24/07/2022 08:25

  Turiste e plazhiste ka sa te duash. Shkoni te plazhi publik te uji i ftohte, eshte super plot ne krahasim me vitin e kaluar. Ky eshte nje indikator qe vlonjatet e pushuesit nuk duan te paguajne harace 1000-2000 lekshe me shezlonge e cadra.

  Përgjigju
 • Iris: 24/07/2022 01:26

  Lakmia dhe injoranca dhe matrapazlleku ne biznes kane cmimin e tyre por dhe pasojat.Per shqiptaret cmimet jane shume te shtrenjta,kuptohet qe jane te paperballueshme dhe te pa justifikuara,per turistet e huaj qe relativisht mund te paguajne dicka me teper,dalin //Mihal Kokedhimat//, qe deri dje mbanin dhite dhe sot mbajne shezlonget e cadrat dhe i perzene sic ndodhi para pak ditesh.

  Përgjigju
  • Vlora: 24/07/2022 08:29

   Bravo iris dukesh qe je nje kartore e persosur te lumte thuaj nuk kemi shtet qe tju vej gjoba ketyre plerave qe abuzojne se na kan car gencin shqiperia ska per tu ber ndonkeher dhe pike

 • Bojo: 23/07/2022 22:59

  Po shkoni njehere te Bojo, a plazh i thuhet ati vendit Uji zhul, shazllone 1000.. ushqimi shume shtrenjte dhe skandal! Dhe shume si kto , jane ne vlore njesoj... Dhe po paten ujin e paster, kane cmime idiote, qe te vjec ti mallkosh me gjithe shpirt. Turp si po ja pijne gjakun ktij populli, nderkohe qe rama thote shume shtrenjte jugu, hajdutet e tatimeve, bashkise dhe AKU, vetem vjedhin ne emer te shefave te tyre dhe biznesi nge cmimet qe te nxjerri gjobat e ktyre plerave te pushtetit, se duan nga 100 milion ne sezon qe te te lene te punosh te qete..

  Përgjigju
 • Fshati: 23/07/2022 22:00

  Jane rritur çmimet dhe eshte ulur niveli i sherbimit. Gatimet dhe çmimet ne restorante jane bere shume te papelqueshme. Nje pjate karkaleca ne durres 14000 leke te vjetra, 4000 leke patate, 4000 leke sallate 2000 leke djathe 1500 leke uje dhe arrin ne nje çmime me te larte se ne Spanje apo bregdetin Italian. Dhe gjitha keto te sherbyera nga femije. Faji nuk eshte i turisteve por i tregetareve vendas.

  Përgjigju
  • Mereni me sportivitet: 24/07/2022 13:33

   O Bimo po rroga me e ulet ne Shqiperi eshte sa gjysma e me te ultes ne Itali?

  • Bam bum: 24/07/2022 11:29

   Po pse mor Bim palla, te gezohemi se hotelet jane sa gjysma e cmimeve ne Itali? Me ato mend te ecin pronaret e hoteleve, te kapin Italine, se do kapin kte bimin tim.

  • Bim: 24/07/2022 10:44

   Ne restorante faktikisht çmimet jan duke u afruar shume Italise por hotelet jan gjysmë per gjysme, ne kete moment nuk ke dhomë ne Itali nen 100 euro e ne Shqipëri e ke me 50, polemika kot veq ne fol marrina

 • Baci: 23/07/2022 21:51

  Te Bojo te duhen 500 mije leke e buke vete se ste dalin

  Përgjigju
 • Labi: 23/07/2022 20:35

  Iu rrit cmimi arapashit ere vella hahah

  Përgjigju
 • Lala: 23/07/2022 20:23

  Jo o legenat Jo ska te bej fuqia blerese thjesht ka te bej Ajo qe Jeni hajdut.ca shpenzimesh keni junper hotelin dhe shezllonet qe qekan rrit cmimet kete vit?me naft punojn dhomat dhe shezllonet? 700euro Ben java ne turqi all inclusive dhe ketu ke edhe bileten e avionit.i kujtoni njerezit budallenj juve tju vin perseri kete vit masi jau futet sa krahu vitin qe kaloi.rregulloni sherbim dhe cmimet ashtu sic duhet ndryshe skeni per te pas pushusa.te pakten un nuk shkel me perderisa me leverdis me shum turqia ose greqia

  Përgjigju
 • Tralala zura nje gale: 23/07/2022 20:10

  I rrisni cmimet sa frengu pulen dhe kerkoni turiste qe tju vijne. Me mire shkoni ne Montenegro sesa ne Vlore

  Përgjigju
  • Aria: 24/07/2022 07:17

   Vlonjatet duhet te trajnohen si duhet te sillesh me klientin jo tia fu tesh ne gjithshka.ksamiliishte plote edhe pse shtrenjte te pakten e sherbimihotekeria.ushqimi ishin shume me standarte

 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Përgjimet i kapën ‘mat’, gjykata merr vendimin për 13 personat e arrestuar për drogë në Mat (EMRAT)

Përgjimet i kapën ‘mat’, gjykata merr vendimin për 13 personat e arrestuar për drogë në Mat (EMRAT)