Video/ Breshëri shkreton bujqësinë në Kolonjë, fermerët: Grurin, mollët e kumbullat i lëshoi në tokë! S'ka mbetur asgjë!

Kur temperaturat përvëluese kanë pushtuar gjithë territorin e vendit, në juglindje ditën të dielën pasdite ra breshër i fuqishëm duke shkaktuar dëme kolosale në bujqësi e pemtari.

Më e prekur është bashkia e Kolonjës, ku janë shkatërruar qindra hektarë me grurë e foraxhere dhe dhjetëra parcela me mollë, kumbulla e rrush. Fermerët të cilët kërkojnë ndihmë nga shteti, shprehen se breshëri zgjati për një orë duke çuar dëm mundin e një viti.

Drejtoria Rajonale e Bujqësisë në Korçë bën të ditur se nga verifikimet paraprake rezultojnë dëme në Ersekë, Rehovë, Starje, Plasar dhe Bejkovec. Konktretisht, 10 hektarë me perimeve, 100 hektarë me grurë, 4 mijë rrënjë kumbulla e mollë, etj.

Gjithsesi grupet e inspektimit janë ende në terren dhe në përfundim të gjitha dëmet do të relatohen në drejtorinë e emergjencave.

DËMET PARAPRAKE NGA BRESHËRI NË BASHKINË KOLONJË
GRURE      100 HEKTARË
PERIME     10 HEKTARË
ELB E TERSHERE 120 HEKTARË
KUMBULLA         2000 RENJE
MOLLE                2000 RENJE
RRUSH NË OBORRE  MBI 80%

R.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Reforma Zgjedhore, Alibeaj: Po i japin Ramës mandatin e katërt në tavolinë! Të tjerët duan të ruajnë ndonjë karrige

Reforma Zgjedhore, Alibeaj: Po i japin Ramës mandatin e katërt në tavolinë! Të tjerët duan të ruajnë ndonjë karrige