VIDEO/ E frikshme në MotoGP, piloti përplaset dhunshëm dhe përfundon me dëmtime të rënda në spital

VIDEO/ E frikshme në MotoGP, piloti përplaset dhunshëm dhe përfundon me dëmtime të rënda në spital

Momenti kur mjekët ndihmojnë Pol Espargaro

Piloti spanjoll i MotoGP, Pol Espargaro ka pësuar dëmtim polmunar dhe fraktura të ndryshme pas aksidentit të rëndë të pësuar pasditen e kësaj të premteje gjatë provave për Çmimin e Madh të Portugalisë. Përveç dëmtimit të mushkërive, Espargaro kishte edhe "një nofull dhe ka një rruazë dorsale të thyer", njoftoi Dorna, organizatorja e garës, në kanalet e komunikimit.

Piloti i ekipit të GasGas -Tech 3 u rrëzua rëndë në pistën e Portimao (në jug të Portugalisë) në provat e dyta dhe të fundit të MotoGP portugeze, testi me të cilin fillon sezoni i këtij Botërori. Espargaro, 31 vjeç, humbi kontrollin e motorit me shpejtësi të madhe dhe u përplas dhunshëm me një mur gomash.

Ai u trajtua me shpejtësi nga urgjenca dhe u transferua në qendrën mjekësore të qarkut. Më pas mjekët e dorëzuan me helikopter për në spitalin në Faro, më pak se 100 kilometra larg. Mjeku i MotoGP, Angel Charte, theksoi se "në nivel neurologjik gjithçka po shkon shumë mirë. Ai nuk e ka humbur vetëdijen dhe nuk e kemi intubuar”, shtoi ai. “Piloti është i qetësuar dhe nuk e ka problem të lëvizë këmbët dhe krahët, nuk ka arsye për t'u frikësuar nga dëmtimi i përhershëm i shtyllës kurrizore”, tha mjeku.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë