VIDEO/ Heshtja e UEFA-s dhe rastet e përsëritura, 'Kosova është Serbi' edhe në Champions League

VIDEO/ Heshtja e UEFA-s dhe rastet e përsëritura, 'Kosova është Serbi' edhe në Champions League

Tifozët e Crvena Zvezdës

Në harkun e një jave pankarta dhe thirrje politike janë dëgjuar në stadiumet e Europës, aty ku më së pari duhet t'i jepnin "shkelmin" diskriminimit. Nëse të martën e një jave më parë në Bukuresht, tifozët e Rumanisë shpalosën pankarën "Kosova është Serbi" në ndeshjen kundër Kosovës, e vlefshme për Euro 2024, kjo shfaqje e shëmtuar është përsëritur sërish.

Dje, në ndeshjen e "Etihad Stadium" mes Manchester City 3-1 Crvena Zvezda, miqtë serbë kanë brohoritur në korr "Kosova - Serbia". Ultrasit miq ishin të vendosur pas njërës prej portave, duke nisur thirrjet kundër shqiptarve të Kosovës.

Për sa kohë UEFA nuk ka marrë masa për të ndëshkuar këto sjellje diskriminuese, tanimë diçka e tillë është bërë rrugë në zemër të Evropës. Kujtojmë se për sjelljen në stadiumin e Bukureshtit UEFA ka hapur një hetim disiplinor, me vendimin që ende nuk ka ardhur.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Të dënuarit që do të transferohen nga Britania, zbulohet emri i parë! Vrau mësuesen vitin e kaluar, Koçi Selamaj do vuajë dënimin e mbetur në Shqipëri

Të dënuarit që do të transferohen nga Britania, zbulohet emri i parë! Vrau mësuesen vitin e kaluar, Koçi Selamaj do vuajë dënimin e mbetur në Shqipëri