VIDEO/ Arsenali fitore spektakolare me 5 gola, Manchester City i fortë në shtëpi! Chelsea 'dritë në fundin e tunelit', dështon Tottenham

Premier League e futbollit në Angli është në javën e 26-të. Me fillim nga 13:30, këtë të shtunë Manchester City fitoi 2-0 me Newcastle. Në 16:00 u zhvilluan pesë duele, aty ku ra në sy fitorja spektakolare e Arsenalit dhe Chelsea-s, teksa Tottenham humbi me Wolves. Në 18:30 Southampton fitoi 1-0 me Leicester.

Në "Etihad Stadium", Manchester City fitoi 2-0 me Newcastle në derbin e sheikëve. "Qytetarët" iu falën golave të Foden dhe Silvës për t'i bërë presion Arsenalit kryesues. Dueli u hap në minutën e 15-të nga Foden, që shënoi pas asistit të Rodrit. Bernardo Silva në minutën e 67 shënoi pas asistit të Haaland, për të siguruar në kasafortë tri pikët e radhës. Newcastle për të dytën ndeshje nuk merr pikë, duke qenë në vendin e pestë. City shkon në kuotën e 58 pikëve në vendin e dytë.

Dramë, pesë gola, përmbysje dhe histori në "Emirates". Arsenali fitoi 3-2 me Bournemouth vetëm në minutën e fundit, duke vijuar kryesimin e Premier League, pesë pikë më shumë se Manchester City ndjekës. Dueli u zhbllokua pas vetëm 11 sekondave lojë nga miqtë me Billing, për ta bërë golin e dytë më të shpejtë në historinë e Premier League. Kur pritej që "Topçinjtë" të reagonin në shtëpi, Sensei në minutën e 57 dërgoi miqtë në avantazhin e dyfishtë. Ka qenë Partey në minutën e 62 që shënoi për 1-2, teksa Ben White barazoi në minutën e 70-të. Goli i fitores për Arsenalin u shënua në minutën e 90+7 nga Nelson. Në aksionin e fundit goditja përfundoi në rrjetë, me djemtë e Artetas që dalin me tri pikë nga një ndeshje e "çmendur". Me 63 pikë Arsenal mban kreun e Premier League, pesë pikë më shumë se Manchester City. Bournemouth me 21 pikë renditet i parafundit.

Chelsea ia doli të fitonte 1-0 me Leeds United për javën e 26-të në Premier League. Në "Stemford Bridge" djemtë e Graham Potter iu falën golit të Fofana në minutën e 53 për t'u rikthyer te tri pikët e plota pas pesë ndeshjeve. Në minutën e 53-të të duelit, një krosim nga këndi i Ben Chilëell u shfrytëzua mirë nga qendërmbrojtësi që i jep kështu fitoren të tijve. Me këto tri pikë, Chelsea shkon në pozitën e 10-të me 34 pikë, teksa Leeds mbetet në vendin e 17-të me 22 pikë.

Premier League - java 26:

13:30

Manchester City 2-0 Newcastle (Fiden 15', Silva 67')

Ora 18:05
VIDEO/ Dramë me pesë gola, Arsenali përmbysje spektakolare në minutën e 97-të! 'Topçinjtë' kryesojnë +5 nga City

Ora 17:54
VIDEO/ Chelsea i falet Fofana, 'Blutë' fitojnë pas 5 ndeshjeve në Premier League

Chelsea ia doli të fitonte 1-0 me Leeds United për javën e 26-të në Premier League. Në "Stemford Bridge" djemtë e Graham Potter iu falën golit të Fofana në minutën e 53 për t'u rikthyer te tri pikët e plota pas pesë ndeshjeve. Në minutën e 53-të të duelit, një krosim nga këndi i Ben Chilwell u shfrytëzua mirë nga qendërmbrojtësi që i jep kështu fitoren të tijve. Me këto tri pikë, Chelsea shkon në pozitën e 10-të me 34 pikë, teksa Leeds mbetet në vendin e 17-të me 22 pikë.

Ora 15:47
GOLAT/ Manchester City 'presion' Arsenalit, djemtë e Guardiolës fitojnë duelin e 'sheikëve' me Newcastle

S.DH/LR/Shqiptarja.com

×

Meta në 'sulm', Milaim Zeka në 'Frontline': Arrestimet e mëdha bëhen fundjavave! Nuk mund askush të fitojë luftën ndaj Amerikës