VIDEO/ ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’, shqiptari shkëlqen në American Idol! Historia e trishtë, prej 6 vitesh nuk takon nënën e sëmurë

VIDEO/ ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’, shqiptari shkëlqen në American Idol! Historia e trishtë, prej 6 vitesh nuk takon nënën e sëmurë

Prej 6 vitesh jeton në SHBA dhe nuk takon dot nënën e sëmurë. Për shqiptarin Kim, kënga është shërim për shpirtin dhe ai po vazhdon pasionin e nënës së tij.

“Mamaja ime tha që kur linda, që unë do bëhesha artist”, thotë ai.

Kim ka marrë pjesë në American Idol, por ka prekur shumë me historinë  etij. Teksa flet për nënën që ndodhet ende në Kosovë, sytë i mbushen me lotë.

Dy vite pas Kim lindi, nëna e tij u sëmur dhe ai nuk e ka dëgjuar dot më atë të këndojë. Të gjithë i thonë Kim se ka zërin e nënës së tij.

Kimi është me origjinë nga Kosova por tani jeton në Brooklyn. Ai punon në një restorant, ndërsa në American Idol këndoi "Heal" nga Tom Odell.

"Unë nuk e kufizoj veten, unë mund të këndoj gjithçka. Ashtu si do të këndoja Ëhitney Houston”, tha ai.

Mes lotëve ai ka kënduar edhe këngën  “Oj Kosovë, oj nëna ime’, ndërsa një përshëndetje pati edhe për nënën e tij. Kim ka kaluar fazën e parë të American Idol, duke u vlerësuar si një talent i madh i muzikës.

Në fakt, muzika e ndihmoi të mësonte anglishten, të cilën e mësoi vetëm gjashtë vjet më parë. 

Kur ai i pa për herë të parë jurinë tha:"Më dukej si një ëndërr, por kisha shumë nevojë që dikush të më godiste një shuplakë," tha ai. “Ishte padyshim diçka që më bëri të ndihesha i gjallë sepse kisha nevojë për të pas kaq shumë vitesh luftë, më bëri të ndihem mirë”.

Ai nuk është më në kërkim të famës, muzika e Kimit do të thotë shumë më tepër për të tani, ai thjesht dëshiron të bëjë një ndryshim në botë.

 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Reshjet e shiut shkaktojnë rrëshqitjen e gurëve dhe dherave! Problematike akset Berat-Poliçan dhe Poliçan -Skrapar

Reshjet e shiut shkaktojnë rrëshqitjen e gurëve dhe dherave! Problematike akset Berat-Poliçan dhe Poliçan -Skrapar