VIDEO/ Napoli bën detyrën në transfertë dhe kryeson Serie A, Milan dramë kundër Romës! Lazio barazon 2-2 në 'Olimpico'

Serie A vijoi ditën e dytë me ndeshjet e javës së 17-të këtë të diel. Në 12:30 në stadiumin "Arechi", Salernitana dhe Torino barazuan 1-1 në një ndeshje të luftuar dhe me raste. Spezia dhe Lecce barazuan 0-0, ndërsa 2-2 doli dueli Lazio - Empoli. Në Genoa, Sampdoria humbi 0-2 me Napolin. Në kryendeshjen e mbrëmjes, Milan barazoi 2-2 me Romën.

Në stadiumin "Arechi" në Salerno, vendasit e Salernitanës barazuan 1-1 me Torinon. Ndeshja e javës së 17-të nisi me raste dhe aksione të rrjedhshme, teksa Ochoa dhe Savic në portat respektive treguan cilësitë e tyre. Do duhej minuta e 36 që Sanabria me kokë të shënonte për "Toron" pas asistit të Lazaro. Me nisjen e pjesës së dytë, vendasit barazuan me një gol fantastik të Vilhena. Të dyja skuadrat ndajnë nga një pikë në këtë duel, teksa Salernitana me 18 pikë mban vendin e 13-të, ndërsa Torino në vendin e 10-të me 23 pikë.

Lazio dhe Empoli barazuan 2-2 në "Olimpico" për javën e 17-të në Serie A. Skuadra e shqiptarëve ndali Lazion në shtëpi, teksa goli i barazimit u shënua në minutën e 90+4 të ndeshjes. Ndeshja nisi mirë për Lazion, me kryeqytetasit që shënuan pas vetëm dy minutave lojë me Felipe Anderson. Në minutën e 54 Zaccagni dyfishoi për djemtë e Sarrit, teksa ishte Caputo që hapi gjithçka në minutën e 83. Vetëm në shtesën e katërt Marin shënoi për miqtë, duke vulosur ndeshjen 2-2. Te Empoli nga minuta e parë në fushë ishte Ismajli, teksa Bajrami u fut në pjesën e dytë. Në fraksionin e dytë të ndeshjes minuta edhe për Hysajn te Lazio. "Shqiponjat" me 31 pikë shkojnë në vendin e pestë, teksa Empoli me 19 pikë mban vendin e 13-të në Serie A.

Napoli fitoi 0-2 me Sampdorian në "Luigi Ferraris" për javën e 17-të në Serie A. Miqtë nga jugu i Italisë nuk e vendosën në diskutim fitoren, me Politanon që gaboi nga pika e bardhë e penalltisë në minutën e 6-të. Në të 19 minutë Osimhen shënoi golin e parë për miqtë, teksa Rincon te vendasit mori karton të kuq në minutën e 39. Në pjesën e dytë ishte Elmas që nuk gaboi nga penalltia tetë minuta nga fundi, për të vulosur tri pikët. Napoli me këtë fitore shkon në kuotën e 44 pikëve duke kryesuar Serie A dhe ruajtur distancën me shtatë pikë nga Juventus ndjekës. Sampdoria vijon të vendin e 18-të me nëntë pikë.

Milan barazoi 2-2 me Romën për javën e 17-të në Serie A. Dueli në "San Siro" foli për Milanin në pjesën e parë, me djemtë e Piolit që shënuan në minutën e 30-të me Kalulu. Një krosim i Tonalit nga këndi bëri që mbrojtësi të godiste me kokë për golin e parë. Në 45 minutat e dyta Roma pati disa raste, teksa goli i buzëqeshi sërish Milanit me një kundërsulm. Pas asistit të Leao, Pobega në minutën e 77 shënoi pëe 2-0. Kur u duk se ndeshja po fliste për kuqezinjtë, Roma shkurtoi ndeshjen me Ibanez në minutën e 87. Në shtesën e tretë Abraham barazoi gjithçka. Me 37 pikë, Milan ndan vendin e dytë me Juventus, teksa Napoli kryeson Serie A. Roma me 31 pikë mban vendin e gjashtë.

Ora 22:48
VIDEO/ Dramë për Milan, Roma i barazon në gjashtë minutat e fundit! 4 gola në "San Siro"

Ora 20:23
VIDEO/ Napoli fiton në transfertë, djemtë e Spallettit ruajnë distancën nga Juventus

Ora 17:04
VIDEO/ Lazio ngec në 'Olimpico', skuadra e shqiptarëve shënon në 'frymën e fundit'! Katër gola në Romë

Ora 15:22
VIDEO/ 2 gola në 'Arechi', Salernitana dhe Torino ndajnë pikët në Serie A

S.DH/r.k./Shqiptarja.com

×

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale