Video virale, gënjeshtrat e Boris Johnson

Gënjeshtrat e Boris Johnson, është kjo video e bërë virale kohët e fundit e krijuar nga një avokat dhe gazetar Australian, Peter Stefanovic.

Video është shpërndarë gushtin e kaluar dhe  pamjet janë shpërndarë qindra mijëra herë në Facebook, Twitter dhe Instagram.
Nga shkurtimet e emetimeve të karbonit tek rritja ekonomike, nga pagat e infermierëve tek shpenzimet e kujdesit shëndetësor, nga varfëria në Mbretërinë e Bashkuar tek aplikacioni për gjurmimin e Covid, janë përfshirë në video. Stevanoviç përdori shifrat e dhëna publikisht nga qeveria dhe agjencitë e saj për të treguar se kryeministri ka dhënë deklarata të rreme.
Gënjeshtra apo gabime? Stevanoviç nuk ka dyshime.

 "Ne kemi arritur në një pikë ku reputacioni i institucioneve prishet nga një kryeministër që nuk mund të thotë të vërtetën ." 

Sipas kodit ministror, ​​kushdo që paraqet një të dhënë të gabuar në parlament ka për detyrë t'i korrigjojë ato shpejt.

Fushata e Stefanonic nuk është e vetmja në vend kundër kryeministrit. Peter Oborne, ish-gazetar i Daily Telegraph , autor i librave të tillë si Ngritja e Gënjeshtrës Politike dhe Sulmi mbi të Vërtetën, rregullisht i dërgon parlamentit një listë të gjatë të gabimeve të gjetura në fjalimet e Kryeministrit dhe ministrave, por kurrë nuk ka marrë një përgjigje deri më tani .

 

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Si më ndodhi kjo?' Ja pse mund të prekeni nga COVID-19, edhe pasi jeni vaksinuar