Vite burgu për ata që shpëndajnë videon e sulmit në Zelandën e Re

Vite burgu për ata që shpëndajnë videon e sulmit në Zelandën e Re

Pasi autori rregjistroi të gjthë aktin makabër të tij, video mori dhenë dukë marë miloni klikime share dhe miliona save. Autoritetet në Zelandën e re janë tej mase të shqetësur nga frika se mos ndoshta ka të tjerë të rinj që mund të influncohen nga ajo video.

“Mos e shkarko. Mos e shpërndaj. Nëse gjendesh se ke një kopje të videos ose e ke shpërndarë atë, do të përballesh me gjobë dhe potencialisht me burg”, thuhet ne deklaratën e policisë lokale.

Policia e Zelandës së Re po paralajmëron qytetarët se ata do të përballen me 10 vite burg, për shpërndarjen e sulmit në xhami, Më herët një 18 vjeçar është arrestuar për shpërndarjen e videos, dhe për postimin e saj në faqen e tij. Sipas ligjeve të reja  me

Nën ligjet e tanishme të Zelandës së Re, kompanitë e mediave sociale mund të gjobiten me 173.000 dollarë, për shpërndarjen e videove ose ndonjë përmbajtje tjetër që lidhet me sulmin. Madje edhe Shërbimi Shpërndarës i Internetit në Zelandë të Re, nxitoi që të ndalojë dhe të fshijë të gjitha web faqet që shpërndajnë materiale të sulmit ose diçka që lidhet me sulmin, raportonë mediat e huaja

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Për kë e ka? Kiara Tito publikon foto me Luizin dhe jep mesazhin ‘e koduar’

Për kë e ka? Kiara Tito publikon foto me Luizin dhe jep mesazhin ‘e koduar’