Vijojnë shifrat e larta nga Covid-19! 284 qytetarë të infektuar asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Vijojnë shifrat e larta nga Covid-19! 284 qytetarë të infektuar asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Urgjenca

Një rritje e shifrave të prekur nga pandemia Covid është vënë  re javëve të fundit. Ditën e djeshme ka pasur 289 raste të reja të qytetarëve të infektuar, vetëm 5 raste më shumë se dita e sotme ku janë infektuar 284 qytetarë.

Fatmirësisht nuk ka pasur humbje jete në 24 orët e fundit.

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 827 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 284 qytetarë, në këto bashki:

170 në Tiranë, 24 në Fier, 16 në Durrës, 13 në Vlorë, nga 8 qytetarë në Sarandë, Berat, nga 6 qytetarë në Shkodër, Gjirokastër, nga 5 qytetarë në Divjakë, Himarë, nga 4 qytetarë në Kamëz, Roskovec, 3 ne Peqin, nga 2 qyetarë në Vorë, Lushnje, Poliçan, nga 1 qytetar në Pukë, Krujë, Kavajë, Rrogozhinë, Mallakastër, Tepelenë.

Janë 1,840 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 18 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 88 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 273,740 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (26 Qershor 2022)

Raste të reja ditore         284

Të shëruar në 24 orë       88

Të shtruar në spitale         18

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 827

Testime totale              1,844,195

Raste pozitive                 279,077

Raste të shëruara             273,740

Raste Aktive                        1,840

Humbje jete                         3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            1,333

Fier                                        144

Vlorë                                     105

Durrës                  66

Gjirokastër                         46

Lezhë                                    37

Shkodër                               34

Elbasan                 25

Berat                                     20

Korçë                                    19

Dibër                                     8

Kukës                                    3

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

E pazakontë në Greqi! Tufa e deleve ‘pushtojnë’ serën e mbjellë me hashash dhe konsumojnë 100 kg të lëndës narkotike

E pazakontë në Greqi! Tufa e deleve ‘pushtojnë’ serën e mbjellë me hashash dhe konsumojnë 100 kg të lëndës narkotike