Vijojnë përmbytjet në Kinë, shkon në 33 numri i viktimave

Situata e përmbytjeve në Kinë vazhdon të jetë e rëndë, ku të paktën deri tani kanë humbur jetën 33 persona dhe qindra të tjerë janë shpallur të zhdukur.

Disa qytete në Kinë vijojnë të jenë të përmbytura dhe bilanci sa vjen e bëhet më tragjik. Mediat vendase bëjnë me dije se reshjet e shiut kanë vijuar dhe gjatë orëve të fundit, duke rritur nivelin e ujit në rrugë.

Uji nëpër rrugët e provincës Henan të Kinës qendrore, zona më e prekur nga përmbytjet, ngjajnë me lumenj dhe kanë marrë përpara çdo gjë.

Më shumë se 200 000 banorë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre dhe transporti dhe puna janë ndërprerë në të gjithë zonën.

Një pjesë e autostradës Zhengzhou është bllokuar nga një grumbull makinash të cilat u bllokuan për shkak të përmbytjeve, duke bërë që pamjet e përmbytjes të bëhen virale.

Në orët e fundit u bë e ditur se është arritur të shpëtohen qindra njerëz nga tuneli i përmbytur i metrosë në Zhengzhou, një qytet me 12 milion banorë që shtrihet në brigjet e lumit të Verdhë në provincën qendrore Henan. Përmbytje e cila u mori jetën të paktën 12 pasagjerëve dhe la pesë të tjerë të plagosur.

Periudha e tanishme është një kohë me shi për rajonin dhe përmbytjet ndodhin çdo vit. Sidoqoftë, shkencëtarët kinezë thonë se ngrohja globale e ka bërë situatën më të rrezikshme dhe paralajmërojnë që moti ekstrem mund të bëhet më i shpeshtë në të ardhmen.

 

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Probleme me shëndetin? Mbretëresha Elizabeth II kalon natën në spital