Vijon legalizimi i pallateve te braktisura nga ndërtuesit, Lame në Kombinat: Subjektet me shkelje nuk do të marrin më leje ndërtimi të reja

Drejtori i Përgjithshëm i Kadastrës Artan Lame ishte në Lagjen e Kombinatit në Tiranë, për të vijuar procesin e legalizimit të pallateve të braktisura nga ndërtuesit. Bëhet fjalë për një kompleks banimi me rreth 65 njësi apartamente dhe njësi shërbimi, dyqane.

Në rastin konkret, bëhet fjalë për pallate të ndërtuara me leje në vitet 2014-2017, por që e kanë shkelur lejen dhe subjekti ndërtues nuk e ka ndjekur më procesin. Tashmë banorët janë organizuar vetë për të ndjekur procedurat e legalizimit.

Lame gjatë takimit është ndalur edhe tek Vendimi i Qeverisë për sekuestrimin e ndërtimeve apo kateve pa leje.

“Qëllimi i këtij Vendimi është që të mos penalizojë qytetarët që kanë blerë në këto pallate dhe fakti i sotëm që ne po vazhdojmë legalizimin e pallateve e braktisura nga ndërtuesi, është një shembull që tregon një ndarje të qartë mes hallit të qytetarëve që kanë blerë një apartament apo njësi shërbimi dhe qejfit të tyre që kanë shkelur lejet dhe që duhet të paguajnë për shkeljet që kanë bërë”.

Statistikisht i bie që, afërsisht 3 në çdo 4 pallate të ndërtuara me leje përgjatë 25 vjetëve të fundit, të regjistrohen jo përmes rrugës normale, por përmes procesit të legalizimit.

Arsyet e kësaj janë të shumta, që nga shkelja e lejes nga ndërtuesit, braktisja e ndërtimit, falimentimi i subjekteve ndërtuese, konfliktet e gjithëfarllojshme midis ndërtuesve, pronarëve të trojeve dhe blerësve, abuzimet e Bashkive në dhënien e lejeve të ndërtimit firmave fantazmë, etj.

Gjithashtu Lame theksoi se së fundmi me Bashkinë Tiranë po rifreskohet marrëveshja e lidhur para disa vjetësh, sipas së cilës Bashkia nuk do të mundësojë subjekteve marrjen e lejeve të reja të ndërtimit, nëse rezultojnë të kenë të pambyllura procedura të mëparshme për ndërtime të mëparshme.

Ky bashkëpunim me Bashkinë shpresohet të nxisë procesin e legalizimit të këtyre pallateve në favor të banorëve blerës të apartamenteve.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • INA: 11/12/2022 18:10

  Mos haro te legalizosh cdo ndertim ne token e pronarit Dhe pronari bredh gjyqeve ./,,,,,deri sa te vdes i dhunuar dhe i perdhunuar me Ligjin e legalizimit. mos harro te legalizosh cdo ndertim pa leje qe u ze frymen atyre qe kan bler shtepi por drit skan Mos harro te legalizosh cdo rruge te zen nga ndertimet pa leje, se IMKT BEN PRISHJE SELEKTIVE

  Përgjigju
 • Vertet?: 10/12/2022 14:26

  Marrin tendera mos u bej merak o Lame qe u cave duke punuar dhe te shtunave.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Silvi Bardhi në Report Tv: Basha synon përçarjen përfundimtare të PD-së

Silvi Bardhi në Report Tv: Basha synon përçarjen përfundimtare të PD-së