Violinisti Daniel Vlashi çel sezonin koncertor të Orkestrës Simfonike me Mozart

Violinisti Daniel Vlashi çel sezonin koncertor të Orkestrës Simfonike me Mozart

Violinisti, Daniel Vlashi. Foto e realizuar nga fotografi, Kyd Zacharian

Orkestra Sinfonike e Radiotelevizionit shqiptar ka nisur mbrëmjen e kaluar sezonin e ri koncertor, duke prezantuar disa artistë të rinj.

E njohur si një nga formacionet më të mira në shkallë vendi, Orkestra drejtohet për të dytin vit radhazi nga dirigjenti francez Aurelien Azan Zielinski, i pari drejtues i huaj në historinë e këtij formacioni.

Holli “Gjon Simoni” i RTSH, ishte tejmbushur me artistë dhe simpatizantë të muzikës klasike, të cilët duartrokitën gjatë interpretimin e violinistit 26-vjeçar, Daniel Vlashi Lukaçi.

Artisti 26-vjeçar, aktualisht është zv/koncert maestër i Orkestrës Sinfonike gjermane të Berlinit, dhe kishte zgjedhur për veprimtarinë e Tiranës Koncert në La maxhor nga W A Mozart.

Mjaft i sigurt në lojën e tij dhe në harmoni të plotë me orkestrën e drejtuar nga Zielinski, violinisti i lindur në Korunja (Spanjë) shpalosi bashkë me talentin, edhe përgatitjen e gjatë në disa shkolla europiane, si dhe kontributin në orkestrën Sinfonike të Galicisë (Spanjë) dhe në Operan e Lionit (Francë).

Muzikaliteti dhe teknika e interpretimit e dominuan lojën e Danielit, i cili solli jo pak edhe nga shkolla shqiptare e violinës, falë kujdesin të prindërve artistë nga Durrësi, Florian (Violinë) dhe Rediana (violonçel).

“Bir arti”, pjesëmarrës në shumicën e edicioneve të Bienales “Netët e Muzikës klasike” që i jati organizonte që nga viti 2003 në Durrës, Danieli e njeh shumë mirë sfondin e muzikës koncertore në vendin tonë.

I nxitur nga pasioni i tij për Muzikë dhome, Daniel Vlashi Lukaçi ka themeluar kuartetin “Quatour Confluence”, me të cilin ka fituar disa çmime duke dhënë koncerte anë e mbanë Francës.

Interpretimi i tij mbrëmjen e kaluar fitoi admirimin dhe duartrokitjet e të pranishmëve në koncertin e parë të sezonit 2023-2024, ku Orkestra simfonike.

interpretoi edhe “Valle Popullore Shqiptare nga kompozitori i ri Jetmir Zaganjori, si dhe “Sinfonia nr 5 në Do Minor” nga L V Beethoven.

Violinisti, Daniel Vlashi. Foto e realizuar nga fotografi, Kyd Zacharian
 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Ndërtimi i TEC në Rroskovec, Meta flet për veprimin e tij me vare: Ka rënë shteti, banorët janë kërcënuar

Ndërtimi i TEC në Rroskovec, Meta flet për veprimin e tij me vare: Ka rënë shteti, banorët janë kërcënuar