Viti i ri akademik, në Korçë rreth 60 studentë më pak se vitin e kaluar

 

Mbi 3000 studente kanë nisur vitin e ri Akademik në Universitetin ‘Fan S Noli’ të Korçës, në rreth 60 programe. 540 prej tyre janë ulur për herë të parë në bankat e universitetit, ose rreth 60 student më pak se vitin e shkuar.

3 dege studimi mbeten të rrezikuara për tu pezulluar në këtë universitet, për shkak të numrit te ulët te regjistrimeve, ku përfshihen dega e Filozofi-Sociologjo, Ekonomiks dhe Matematike Fizike.

‘Regjistrimet e arritura janë në mjaft programe qe vitin që shkoi ishin të rrezikuara.  2 programet me të rrezikuara janë filozofi sociologji dhe ekonomiksi. Ndërsa te fakulteti i shkencave programet e matematike fizikës janë me shifra të ulëta por mund të funksionojnë si program pasi kanë lëndë të përbashkëta me drejtime të tjera.’- tha rektori Dhimitri Bello.


Lajmi kryesor:

Vëzhgimi i Report Tv/ Infermieria dega e preferuar e të rinjve! U shpall prioritet qeveritar, mësuesia rrezikon të mbyllet në 6 universitete


M.Q./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Zbardhet padia e grupit Berisha-Bardhi për marrëveshjen e emigrantëve! Tritan Shehu nuk firmos për ta dërguar në Kushtetuese

Zbardhet padia e grupit Berisha-Bardhi për marrëveshjen e emigrantëve! Tritan Shehu nuk firmos për ta dërguar në Kushtetuese